ABD'den Rusya'ya Duma, Sberbank ve savunma şirketlerinin yer aldığı dev yaptırım!

Ekonomi
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 17:51
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 17:51

ABD, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya yönelik dev bir yaptırım paketini hayata geçirdi. ABD Hazine Bakanlığının açıkladığı yaptırım paketinde; onlarca savunma şirketi, Rusya Dumasının 328 milletvekili ve Rusya Duması ile Sberbank CEO’su yer aldı. ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın da dahil olduğu altına dayalı işlemlerin ABD’li yetkililer tarafından yaptırım uygulanabilir olduğunu da kaydetti.

ABD, Rusya’ya ciddi yaptırım öngören yeni kararı duyurdu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği ve G7 ortaklarımızla yakın koordinasyon içinde ABD, bugün 400’den fazla kişi ve şirketi yaptırım listesine almıştır. Bunlar arasında Rus elitler, Duma ve 300’den fazla üyesi ve savunma şirketleri yer almaktadır.” ifadeleri yer aldı.

RUSYA DEVLET DUMASI, SBERBANK, RUS ELİTLER…

ABD’nin yayımladığı yaptırım listesine; Rusya Parlamentosunun alt kanadı Rusya Devlet Duması ve Duma’nın 328 üyesi, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su ve Putin’in 1990’lardan bu yana danışmanlığını yapan Herman Gref, Rus oligark Gennady Timchenko ile bağlı şirketleri girdi. Öte yandan, Rusya Federasyonu’nun finans kurumu Sovcombank’ın 17 yönetim kurulu üyesi yer aldı.

48 RUS SAVUNMA ŞİRKETİNE YAPTIRIM

Bunun yanı sıra, Rusya’nın savunma sanayisinin temel kurumlarından devlete ait 48 savunma şirketi de yaptırımlardan nasibini aldı.