ABD'den Rusya Savunma Bakanlığının 11 yetkilisine yaptırım

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mart 2022, 23:28
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mart 2022, 23:28

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle 8’i Savunma Bakan Yardımcısı olmak üzere Rusya Savunma Bakanlığından 11 üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine eklediklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi nedeniyle 8’i Savunma Bakan Yardımcısı olmak üzere Rusya Savunma Bakanlığından 11 üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine eklediklerini duyurdu. ABD Dışişleri konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik önceden tasarlanmış, sebepsiz ve haksız bir saldırı gerçekleştirdiğini ve saldırılarda çocuklar da dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini vurguladı. Blinken, ABD’nin bu savaşta sorumluluğu bulunan Rus savunma yetkililerine bedeller ödetmeye devam ettiğini belirterek, yaptırım listesine alınan 11 yetkilinin isim ve görevlerini aktardı.

ABD YAPTIRIMLARINA DAHİL EDİLEN 11 RUS YETKİLİ

Yaptırımlara dahil edilen Rusya’nın yetkilileri arasında; Savunma Bakan Yardımcıları Aleksey Krivorçiko, Timur Ivanov, Yunus-Bek Evkurov, Dimitry Bulgakov, Yuri Sadovenko, Nikolay Pankov, Ruslan Tsalikov ve Gennadi Zidko yer aldı.

Diğer yandan açıklamada, Rusya Ulusal Muhafız Birlikleri Başkomutanı ve Rusya Güvenlik Konseyi Üyesi Viktor Zolotov’un yanı sıra Rusya Savunma Bakanlığında Askeri Teknik İşbirliği Federal Servisi Direktörü Dmitry Şugayev ve Rusya’nın askeri mallarla ilgili dış ticaret yapan devlet kontrolündeki aracısı olan Rosoboronexport’un Genel Müdürü Alexander Mikheev’in de yaptırım listesine alındığını belirtildi.

MAL VARLIKLARI DONDURULDU

Ayrıca Blinken, adı geçen kişilerin ABD’de bulunan veya ABD’li kişilerin mülkiyetinde ya da kontrolünde olan tüm mülkleri ve menfaatlerinin dondurulduğuna işaret ederek, Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisinin (OFAC) ayrıca, bu kişilerin doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50 veya daha fazlasına sahip olduğu kuruluşların da mallarını dondurduğunu, ABD vatandaşlarının bu kişilere ait ABD topraklarında veya başka bir yerdeki mülkiyetler üzerine işlem yapmasını da yasakladığını açıkladı.