ABD'den Kasım ayındaki G-20 Liderler Zirvesine Rusya resti

Güncel
Ömer Kaya
07 Nisan 2022, 09:57
Ömer Kaya
07 Nisan 2022, 09:57

ABD, Kasım 2022’de Endonezya’da yapılacak olan G-20 Liderler Zirvesine Rusya’nın katılması halinde katılmayacağını açıkladı. Kararı, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen duyurdu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin Rusya’nın katıldığı G20 toplantılarına katılmayacağını dile getirdi. ABD Başkanı Joe Biden, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğini vurgulamıştı. Biden’ın açıklamasının ardından, Endonezya’da Kasım ayında yapılacak olan zirveye ABD Hazine Bakanı da şerh düştü.

“RUSLAR ORADA OLURSA KATILMAYACAĞIMIZI AÇIKÇA BELİRTTİM”

ABD’li Bakan Janet Yellen, ABD’nin Rusya’nın katıldığı G20 toplantılarına katılmayacağını açıklayarak, “Başkan Biden, Rusya için herhangi bir finans kurumunda işlerin her zamanki gibi olamayacağını açıkça belirtti ve kesinlikle onunla aynı fikirdeyim. Rusya’nın G20’den çıkarılmasını istedi ve Endonezya’daki meslektaşlarıma Ruslar orada olursa bir dizi toplantıya katılmayacağımızı açıkça belirttim” değerlendirmesini yaptı.

ABD’den G20 resti! Rusya varsa katılmayacak
ABD’den Kasım ayındaki G-20 Liderler Zirvesine Rusya resti

BİDEN’DAN UKRAYNA TEKLİFİ

ABD Başkanı Joe Biden, 23 Mart 2022 tarihinde Brüksel’de katıldığı NATO Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamında Rusya savunma yetkilileri ve Duma üyeleri de dahil olmak üzere 500 kişi hakkında yaptırım kararı alındığını belirten Joe Biden, yaptırımların sadece Rusya’yı değil ABD ve Avrupa ülkeleri de dahil pek çok ülkeyi etkileyeceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğine inandığını söyleyen Joe Biden, Ukrayna’nın G20 toplantılarına gözlemci olarak katılabilmeleri gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Biden, Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğini kaydetmiş ve Ukrayna’nın G20 toplantılarına gözlemci olarak katılabilmesi gerektiğini söylemişti.