ABD'de Türk restoranına saldıran Ermeni, suçlamaları kabul etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 12:34
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 12:34

ABD’de Türk restoranına düzenlenen saldırıya ilişkin yargılanan Ermeni asıllı Amerikan William Stepanyan, hakkındaki suçlamaları kabul etti. Beraberindeki saldırganlar hakkında 5 nefret suçundan 10 yıl, planlı suç işlemekten ise 5 yıl olmak üzere on beşer yıl hapis cezası isteniyor.

ABD’nin Los Angeles şehrinde, 4 Kasım 2020 tarihinde Türkler tarafından işletilen Cafe İstanbul, 8-9 kişilik Ermeni grup tarafından yağmalandı. İşletmedeki Türklere saldırı düzenleyen Ermeniler, maddi hasara sebep oldu. ABD Adalet Bakanlığı, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentindeki Türk restoranına 4 Kasım 2020’de düzenlenen saldırıya ilişkin yargılanan Ermeni asıllı Amerikan William Stepanyan’ın, hakkındaki suçlamaları kabul ettiğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, “23 yaşındaki William Stepanyan, pazartesi günü ABD Bölge Mahkemesinde sunulan bir savunma anlaşmasına göre, komplo ve nefret suçu suçlamalarını kabul etti. Önümüzdeki haftalarda ağır ceza duruşmasında suçunu kabul etmek üzere savunma yapması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

15 YIL HAPİS CEZASI

Saldırgan Stepanyan’ın iki ağır suça karşı savunmasını yaptıktan sonra, federal hapishanede azami 15 yıl hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi. Aynı davada, Harutyun Harry Chalikyan’ın da 26 Ekim’de yargılanacağı ancak hakkındaki bir komplo ve beş nefret suçu suçlamasını reddettiği kaydedildi. TRT’nin bugün aktardığı habere göre gözaltında olan William Stepanyan (23), 27 Nisan sabahı yakalanan 23 yaşındaki Chalikyan’la ilgili hazırlanan iddianamede, sanıklara 6 suçlama yönetilmişti. Sanıklar hakkında 5 nefret suçundan 10 yıl, planlı suç işlemekten ise 5 yıl olmak üzere on beşer yıl hapis cezası isteniyor.

ABD’DEKİ ERMENİLERDEN TÜRK RESTORANINA SALDIRI

Beverly Hills bölgesindeki “İstanbul Cafe” adlı restorana 4 Kasım 2020’de 20.30 sularında gelen 6-8 kişilik grup, restoranda bulunanlara saldırarak etrafa zarar vermişti.
Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, yaşları 20-30 arası olduğu tahmin edilen gruptakilerin restoran çalışanlarına sandalye ile saldırdığı, iş yerinde bulunan mobilya, bilgisayar ve diğer eşyaları kırıp döktüğü görülüyordu.
Restoran sahibi ve çalışanları, saldırganların Ermenice konuştuğunu, kendilerini ölümle tehdit ederek Türk ve Azerbaycan halkına da küfür ettiklerini aktarmıştı.
Stepanyan ve Chalikyan daha sonra söz konusu saldırıyı azmettirme ve gerçekleştirme suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.
Haklarında hazırlanan iddianameye göre Stepanyan, 4 Kasım’da telefonundan gönderdiği bir mesajda “Türkleri avlamayı” planladığını belirtiği ve aynı gün Chalikyan ile buluştuğu ifade edilmişti.
Restoranı basan sanıklardan birinin “Sizi öldürmeye geldik, sizi öldüreceğiz.” şeklinde tehditte bulunduğunun belirtildiği iddianamede, saldırıda birkaç kişinin yaralandığı ve iki sanığın restoranda 20 bin dolarlık hasara neden olduğu, restoranın geçici olarak kapandığı ve binlerce dolar gelir kaybı bulunduğu kaydedilmişti.