ABD Başkanı Biden'dan Putin'in Ukrayna'da işlediği savaş suçlarından yargılanması için çağrı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2022, 21:38
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2022, 21:38

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da işlediği savaş suçları nedeniyle yargılanması çağrısı yaptı. Biden, Ukrayna’nın Kıyiv bölgesindeki Buça kentinde elleri arkadan bağlanarak katledilen sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Rusya’ya yeni yaptırımlar getireceklerini açıkladı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv (Kyiv) yakınlarındaki Buça şehrini işgalci Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları elleri arkadan bağlı sivillere ait cesetlerle dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Kıyiv yakınlarındaki kurtarılan yerleşim birimlerinde 410 sivilin cansız bedeni bulunmuştu.

BİDEN: SAVAŞ SUÇLUSU PUTİN YARGILANMALI!

ABD Başkanı Joe Biden bugün Rusya’nın ve Putin’in Ukrayna’da işlediği savaş suçları konusu başta olmak üzere gazetecilere açıklamalarda bulundu.Biden, Putin’i daha önce “savaş suçlusu” olarak nitelendirdiğini ve bu konuda haklı çıktığını vurgulayarak, “Ukrayna’ya savaşmak için ihtiyaç duydukları silahları da vermemiz gerekiyor. Aynı zamanda (Putin için) bir savaş suçları yargılaması yapılması için tüm detayları toplamalıyız. Bu adam gaddar, Buça’da olanlar şoke edici” dedi.

ABD’DEN RUSYA’YA DAHA ÇOK YAPTIRIM YOLDA

Putin’in yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğine dikkat çeken ABD başkanı Biden, “Rusya’ya daha çok yaptırım uygulayacağız” ifadelerini kullandı.