ABD askeri rotasını Orta Doğu'dan Avrupa ve Pasifik'e kaydırıyor

Güncel
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 14:57
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 14:57

ABD Savunma Bakanlığı, Küresel Konuşlanma İncelemesi’ni tamamladığını, Orta Doğu’daki gücünü, Avrupa ve Pasifik bölgesine kaydırmaya başladıklarını bildirdi.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Savunma Bakanlığı (Pentagon), Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesiyle birlite verdiği talimat üzerine, Küresel Konuşlanma İncelemesi’ni başlatmıştı. Konuya ilişkin Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD ordusuna ait stratejik planları içerdiği gerekçesiyle inceleme raporunun tamamlanmasına rağmen gizli tutulacağını aktarıldı. Yetkililerce yapılan açıklamada “Bu kılavuz, önümüzdeki 2-3 yılda yüzlerce olmasa da onlarca rutin konuşlanma kararıyla kendini gösterecektir.” dendi. Önceki Başkan Donald Trump döneminde birçok askeri kararın yeterince tartışılmadan ve müttefiklere söz konusu olabilecek etkileri yeterince tartılmadan alındığını kaydeden yetkililer, incelemede bu tür kararların alınmasında alanının önde gelenlerinden oluşan sivil yönetimin hakim olacağı bir mekanizmanın gerekliliğine vurgu yapıldığını aktardı.

ABD’NİN YENİ ODAĞI AVRUPA VE PASİFİK

Pentagon ABD’nin Hint-Pasifik bölgesindeki askeri varlığının ve Çin ile rekabetin, söz konusu incelemenin ana odağı olduğunu ifade ederken, ABD’nin, Avusturalya’nın yanı sıra Pasifik’teki bazı adalara kalıcı kuvvet konuşlandıracağını duyurdu.

Tam metni gizli kalacağı belirtilen inceleme raporunun tavsiyeleri üzerine, ABD’nin Orta Doğu’daki bazı füze savunma sistemlerini ve deniz gücünü Avrupa ve Pasifik bölgesine kaydırdığını aktaran yetkililer, İran’a karşı caydırıcı konumda bulunan kuvvetler ile birlikte DEAŞ ile mücadele için gerekli desteğin verilmesine  de devam edilmesinin tavsiye edildiğini dile getirdi.

Pentagon, ABD’nin hem Orta Doğu hem de Afrika’daki askeri varlığı konusunda değerlendirmelerin devam ettiğini belirtirken, bu bölgelerde bulunan kuvvetlerin farklı bölgelere aktarılmasının sürebileceğini bildirdi.