AB Temsilcisi Borrell: Ukrayna'dan ayrılmamız için bir neden yok

Güncel
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 19:55
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 19:55

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’daki yabancı misyon kurumu çalışanlarının, Büyükelçilik çalışanlarının Ukrayna’dan ayrılmayacağını belirtti. Borrell, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında Almanya’nın Ukrayna’ya ilişkin tutumunu da değerlendirdi.

AB Temsilcisi Borrell, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Ukrayna ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Borrell, ABD’nin Ukrayna’daki diplomatik personelinin ailesinin ülkeden ayrılmayacağını belirterek, “Ukrayna’yı bırakıp ülkeden ayrılmamız için bir neden olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Joseph Borrell, “Müzakereler sürdüğü sürece durumu dramatize etmemize gerek yok. Müzakereler devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Borell 'den Kıbrıs ziyareti öncesi açıklama

BORRELL: ABD İLE GÜÇLÜ BİR KOORDİNASYON İÇİNDEYİZ

Almanya’nın Rusya konusunda tavrının çok kararsız olduğuyla ilgili bir soru üzerine konuşan Borrell, “AB’nin tüm üyeleri birleşmiş durumda. Ukrayna’daki durumla ilgili benzeri görülmemiş bir birlik sergiliyoruz. Hiçbir üye ülke ile problem yok. ABD ile de güçlü koordinasyon içindeyiz.” ifadesine yer verdi.