AB Konseyi Zirvesinde liderler, Ukrayna kararını açıkladı

Güncel
Anife Bilal
11 Mart 2022, 08:19
Anife Bilal
11 Mart 2022, 08:19

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı ve etkileri ele almak için Avrupa Birliği (AB) liderleri, resmi olmayan iki günlük bir AB Konseyi Zirvesi için Fransa’da bir araya geldi. Perşembe akşamı düzenlenen toplantıda AB Liderleri, Ukrayna’nın AB perspektifi konusunda aldıkları kararı açıkladı ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığını kınadı.

AB üyesi olan 27 ülkenin hüumet ve devlet başkanı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı ve etkileri ele almak için Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında Versailles Sarayı’nda toplandı. Dün akşam yapılan toplantıda Ukrayna’daki durum, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji sektörüne etkileri ile savunma konuları ele alındı. Toplantı sonunda, AB Konseyi’nin Ukrayna’nın AB perspektifine dair aldığı kararı açıklandı ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığı kınandı.

Kabul edilen kararda, Ukrayna’nın hızlandırılmış üyelik sürecinden bahsedilmedi. Öte yandan AB liderlerinin Ukrayna yönetimi ile yakınlaşmayı destekledikleri vurgulandı.

AB Konseyi tarafından kabul edilen kararda, Avrupa Komisyonuna, AB Anlaşmalarının ilgili hükümleri uyarınca Ukrayna’nın AB üyelik başvurusu hakkındaki görüşünü sunma çağrısı yapılırken, “Sonuca varılana kadar bundan böyle bağlarımızı güçlendirecek ve Ukrayna’yı Avrupa yolunda desteklemek için ortaklığımızı derinleştireceğiz. Ukrayna, Avrupa ailemize aittir.” denildi.

RUSYA’YA KINAMA

AB liderleri, Ukrayna’ya hiçbir neden olmadan saldıran Rusya’nın, uluslararası hukuku ve BM Şartı’nın ilkelerini ihlal ettiğini vurguladı.

Karada, “Rusya ve müttefiki Belarus, bu saldırgan savaştan tamamen sorumlular, suçlular başta sivil nüfusa ve sivil nesnelere yönelik ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılar olmak üzere işlediği tüm suçlardan sorumlu tutulacaklardır.” denildi.

UKRAYNA’YA DESTEK VERMEYE DEVAM

Ülkelerini, özgürlüklerini ve demokrasilerini savunan Ukrayna halkına desteklerini vurgulayan AB liderleri, Ukrayna’ya mali, maddi ve insani yardım sağlamaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca Rusya ve Belarus üzerindeki baskıyı artırmak için yeni yaptırımlar uygulama konusunda kararlı oldukları aktarıldı.

Bununla birlikte AB liderleri, tüm mültecilere, ülkelere insani, tıbbi ve mali destek sağlamaya ve ev sahipliği yapmaya devam edeceğini belirtti. Aynı zamanda, kararda Rusya’dan uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uyma ve siviller için insani koridorlar açma çağrısı yapıldı.

UKRAYNA’DAN HIZLANDIRILMIŞ ÜYELİK BAŞVURUSU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 28 Şubat 2022 tarihinde AB’ye tam üyelik başvurusunda bulundu. Ukrayna, AB’den hızlandırılmış bir süreçte (fasttrack procedure) başvurusunun sonuçlandırılmasını talep etti. Bu başvurunun akabinde Zelenskıy, Avrupa Parlamentosu’nda internet aracılığı ile AB’deki birlik ruhunu yeniden canlandıran bir konuşma yaptı. Avrupa Parlamentosu ve AB üye devletlerinin üçte biri Ukrayna’nın başvurusuna destek verse de, özellikle Avrupa Parlamentosu bu başvurunun tabi olacağı sürecin liyakata dayalı (merit based) ve diğer ülkelere uygulanan kural ve prosedürlere tabii olacağını belirtmişti. Ukrayna’dan sonra Gürcistan ve Moldova’nın benzer başvurularda bulundu.