AB Konseyi Başkanı Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile bir araya geldi

Güncel
Ömer Kaya
07 Nisan 2022, 09:13
Ömer Kaya
07 Nisan 2022, 09:13

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, dün Güney Kafkasya bölgesindeki son durumla ilgili Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi. Michel, barış görüşmelerine ilişkin somut adımların atılmasının gerekliliğine işaret etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan dün AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Yaklaşık 5 saat süren görüşmenin ardından Charles Michel, kameraların karşısına geçerek, liderlerin muhtemel bir barış antlaşması hazırlamak için somut bir süreç başlatma ve ortak çalışma grubu kurma üzerinde anlaştıklarını belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Michel, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hep birlikte olası bir barış anlaşması hazırlamak amacıyla barış görüşmeleri için somut bir süreç başlatmaya karar verdik. İlerleme kaydediyoruz. Her iki taraftaki zorlukları hafife alıyor değilim ama ilerlemek için ortak bir istek var.

Bu gece doğru yönde önemli bir adım attık. Bu elbette her şeyin çözüldüğü anlamına gelmiyor ama bir araya gelebilmek için olası unsurların neler olduğunu daha iyi anladığımız, bir an önce barış, güvenlik ve istikrarı garanti eden sürdürülebilir bir anlaşmaya varmak için ilerleme kaydettiğimiz anlamına geliyor.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Brüksel’deki ilk görüşme, 14 Aralık 2021’de gerçekleşmiş ve Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırı belirlemek ve sınır hattı boyunca güvenli alan oluşturmak noktasında mutabakata varılmıştı.