AB Komiseri: Ukrayna'da işlenen vahşeti gördükten sonra derin bir şok yaşadım

Güncel
Anife Bilal
09 Haziran 2022, 18:37
Anife Bilal
09 Haziran 2022, 18:37

Avrupa Birliği (AB) Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri Janez Lenarcic, Ukrayna’ya çalışma ziyareti gerçekleştiriyor. Rus işgalinden büyük zarar gören İrpin kentini ziyaret eden Lenarcic, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’nın yerleşim yerlerinde işlediği vahşetten dolayı derinden etkilendiğini ifade etti. Ayrıca AB Komiserinin Ukrayna ziyareti vesilesiyle AB, Ukrayna’ya 205 milyon euro daha yardım yapacağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri Janez Lenarcic, bugün Ukrayna’yı ziyaret etti. Rus işgalinden büyük zarar gören İrpin kentine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından sosyal medya üzerinden açıklama yapan AB Komiseri, “Bugün İrpin’deydim. Burada ve başka yerlerde işlenen vahşeti gördükten sonra derin bir şok yaşadım. Siviller ve sivil altyapı hiçbir zaman, hiçbir yerde hedef olmamalıdır. Bir kere daha Rusya’nın sivillere ve sivil altyapıya karşı gerçekleştirdiği kasıtlı saldırıları kararlılıkla kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca ziyaret kapsamında Lenarcic, AB’nin sahadaki kriz müdahalesini koordine etmeye yardımcı olmak için insani yardım kuruluşları ve üst düzey Ukraynalı hükümet yetkilileriyle görüşecek.

AB’DEN UKRAYNA’YA EK YARDIM

Öte yandan AB Komisyonun Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri Janez Lenarcic’in Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, artan insani ihtiyaçların ışığında, Ukrayna’ya 205 milyon euro daha yardım yapacağını duyurdu.

Açıklamada Lenarcic şu ifadelerine yer verildi:

“100 günden fazla süredir gereksiz acılara ve sayısız uluslararası insani hukuk ihlaline tanık olduk. Bu kriz anında görevimiz; en savunmasızların yanında olmaktır. Ukrayna’daki varlığımızı önemli ölçüde artırarak hızlı bir şekilde yanıt verdik. Bu fon ile insani ortaklarımız gıda, su, sağlık, barınma, koruma ve nakit yardımı sağlıyor. Ayrıca, AB üye devletleri tarafından sağlanan yardımın sürekli gelişen ihtiyaçlarla uyumlu olmasını sağlamak için Ukrayna makamlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz. AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Ukraynalılara milyonlarca hayat kurtaran malzeme teslim ettik ve Ukrayna’yı gerektiği kadar desteklemeye kararlıyız.”

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.