75 ülkeden devlet başkanları, bakanlar ve uluslararası temsilcilerin buluştuğu Antalya Diplomasi Forumu başladı

Güncel
Ömer Kaya
11 Mart 2022, 16:26
Ömer Kaya
11 Mart 2022, 16:26

Dünya ülkelerinin devlet başkanları, dışişleri bakanları ve yetkililerini bir araya getiren İkinci Antalya Diplomasi Forumu başladı. Üç gün sürecek olan forumun, bu yılki başlığı, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” şeklinde belirlendi. Foruma, 17 devlet ve hükumet başkanı, 80 bakan ve 39 uluslararası örgüt temsilcisi katılımıyla toplamda 75 ülkeden temsilci katıldı. Antalya Diplomasi Forumu’nun ikincisi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, foruma hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine ilişkin, “2014’te Kırım’ın işgaline tüm dünya ses çıkarmış olsaydı acaba bugün bu tablo ile karşı karşıya kalır mıydık?” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, ev sahipliğini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı 2. Antalya Diplomasi Forumu, bugün başladı. 14.30’da gerçekleşen açılış toplantısına 75 ülkeden devlet başkanı, bakan ve üst düzey temsilci katılım gösterdi. Açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdi.

Resim

“DİPLOMASİYİ YENİDEN KURGULAMAK”

“Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temalı forumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katılım gösterdi. Diplomasinin kalbinin attığı Antalya’da 75 ülkeden toplamda 17 devlet ve hükumet başkanı ile 80 bakan ve 40’a yakın üst düzey uluslararası kuruluştan temsilci buluştu.

Resim

İkinci Antalya Diplomasi Forumu’na Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da katılım gösterdi.

TÜRKİYE-UKRAYNA-RUSYA ÜÇLÜ TOPLANTISI YAPILDI

Forumdan bir gün önce 10 Mart 2022’de Antalya Belek’te Diplomasi Forumu’nun olacağı komplekste, tarihi bir görüşme gerçekleşti. Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal ve saldırıları sonrasında hükumetler arası ilk görüşme Antalya’da meydana geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ev sahibi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üçlü görüşme gerçekleştirdi. Üçlü formattaki görüşmenin ardından taraflar açıklamalarda bulundu.