24 Kasım Öğretmenler Günü

Eğitim
Ömer Kaya
24 Kasım 2021, 10:24
Ömer Kaya
24 Kasım 2021, 10:24

Türkiye’de ülke çapında Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu özel günün 93’inci yıl dönümünde kutlamalar dışında sosyal medya kullanıcıları unutamadıkları öğretmenleriyle ilgili hatıralarını paylaşmayı sürdürdü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği günden itibaren her yıl 24 Kasım tarihi Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Bilindiği gibi Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra edenleri onurlandırmak adına çeşitli etkinliklerin düzenlenerek kutlanageldiği bir gün özelliği taşıyor.

24 KASIM NASIL ÖĞRETMENLER GÜNÜ OLARAK İLAN EDİLDİ?

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmîleşmişti. Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 26 Şubat 1981’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği” ile Öğretmenler Günü’nün amaçları, kutlama komitelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kutlama gününe ilişkin esaslar belirlendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü hakkında bilgi - GÜNCEL Haberleri

Biz de QHA (Kırım Haber Ajansı) olarak tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.