2022 yılının Süleyman Çelebi yılı olarak kutlanmasına ilişkin genelge! Erdoğan imzaladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Haziran 2022, 09:37
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Haziran 2022, 09:37

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılının “Süleyman Çelebi Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelgeyi imzaladı. Genelge, Resmi Gazetede yayımlandı.

Resmi Gazetede bugün itibarıyla yayımlanan genelgeye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halk arasında “Mevlid” olarak anılan Vesîletü’n-Necât’ın yazarı Süleyman Çelebi’nin vefatının 600’üncü yılının UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yazıldığı dönemden itibaren başta Balkanlar ve Orta Asya coğrafyaları olmak üzere pek çok ülkede mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, sünnet, evlenme, askere gönderme gibi vesilelerle okutulan söz konusu eserin sahibi Süleyman Çelebi’yi rahmetle yâd etmek maksadıyla yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenleneceğine işaret ederek şunları ifade etti:

“Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır.”