Gülsüm Halilova: Gıyabi tutuklanmam özgür gazeteciliğe karşı bir mesaj

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
03 Ağustos 2019, 17:33
Mehmet Berk Yaltırık
03 Ağustos 2019, 17:33

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, ATR televizyon kanalı gazetecisi, Kırım Tatarı Gülsüm Halilova hakkında iki aylık gıyabi tutuklama kararını aldı.

Gülsüm Halilova, bu baskı hamlesini Kırım Haber Ajansı’na (QHA) verdiği röportajda değerlendirdi.

-Hakkınızdaki gıyabi tutuklama kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-Bu, Rusya Federasyonu’nun muhalif ve güçsüz olanlara karşı uyguladığı bir politikadır. Bu hareketi Nariman Memedeminov, Server Mustafayav ve onlarca diğer Kırım Tatar aktivist ve yurttaş gazetecinin tutuklanması gibi değerlendiriyorum.

Benim yaşadığım vaka Kırım’daki baskılarla ilgili fikir beyan eden özgür gazeteciliğe verilmiş bir mesajdır. Bu mesaj ilk önce işgal altındaki Kırım’dan göç eden ve Kırım’ın dışında faaliyet göstermeye devam eden ATR kanalına gönderildi. Ben de bu kanalın bir parçasıyım.

BASKININ BAHANESİ YİNE SÖZDE ÖRGÜT ÜYELİĞİ

-Sizce dava neden size karşı açıldı?

-Avukatım Emil Kurbedinov’un söylediğine göre federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir örgüt üyesi olmakla, yani Noman Çelebicihan taburunun üyesi olmakla suçlanıyorum.

Kırım’ın ablukasının başlamasıyla birlikte muhabir olarak çalıştım ve kendi görevimi yaptım. Bir sebep bulmaları gerekiyordu onlar da bu tabura üye olmakla suçladılar. Bazı insanlar Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmakla, bazıları da gazilere yardımcı oldukları için haraç istemekle suçlanıyorlar. Ben ablukada çalıştığım için silahlı örgüte üye olmakla suçlandım.

“YAPTIKLARI HAREKETLER İŞGALCİLERİN ÇARESİZLİĞİNİ GÖSTERİYOR”

-Kırım’a gidiyor musunuz?

-2015’te Kırım’dan çıktım ve daha sonra hiç gitmedim. Hayatım için tabii ki endişeleniyorum. Kırım’da bulunan herkes endişeleniyor. Baskılarla ilgili konuşanlar hapse atılıyor. Bu riski göz önünde bulundurarak 2015’ten itibaren Kırım’a gitmiyorum.

-Yaşadığınız olaylardan dolayı üzgün müsünüz?

-Hiç üzülmedim. Yaptıkları bu hareketler çaresizliklerini gösteriyor. Baskılar ile ilgili konuşan gazetecilerin doğru yolda olduklarını gösteriyor. Demek ki onları rahatsız ediyoruz, demek ki doğru yoldayız.