Gülnara Bekirova: Ukrayna'da Kırım Tatar Soykırımı Müzesi oluşturmak istiyoruz

Haberler
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 19:04
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 19:04

Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova, Kırım Tatar kültürü ve tarihinin, Ukrayna’da hala çok az bilindiğine dikkat çekerek ülkede Kırım Tatar Soykırım Müzesi kurma fikrini dile getirdi. Bekirova, Sovyetlerin kasıtlı olarak Slavlar ve Kırım Tatarları arasında düşmanlık yarattığını vurguladı.

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı tarafından organize edilen “Ulusal Yuvarlak Masa Toplantısı” isimli etkinlik, 3 Aralık 2020 tarihinde Poltava kentindeki Mıkola Yaroşenko Sanat Galerisinde düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova, Kırım Tatar kültürü ve tarihinin Ukrayna’da hala çok az bilindiğine dikkat çekti. Tarihçi, Sovyet tarih yazımı tarafından, Kırım Tatarlarını sürgün yerlerinde tutmak için Slavlar ve Kırım Tatarları arasında ebedi düşmanlık olduğu yönünde efsaneler yaratıldığını anlattı.

SOVYETLER REJİMİ KIRIM TATARLARINI SÜRGÜNDE TUTMAK İÇİN TARİHİ ÇARPITIYORDU

Bekirova yaptığı konuşmada, “Ukrayna ve Kırım Tatarlarının tarihi birbiriyle bağlantılıdır. Bağlantılar, Orta Çağ’a kadar izlenebiliyor ve bunlar Sovyet tarih kitaplarında uzun süredir yazılan bağlantılar değildir. Sovyetler Birliği, bir efsane uydurarak onu Kırım Tatarlarını sürgünde tutma aracına dönüştürdü. Bu efsane; Slavlar ve Kırım Tatarları, Slavlar ve Müslümanlar arasındaki düşmanlık hakkında. Aslında tüm bunlar kesinlikle doğru değil. Örneğin 1917-1918 yıllarında Ukrayna ve Kırım Tatar devrimleri sırasında iki halk arasında çok saygılı ilişkiler vardı.” dedi.

“UKRAYNA İÇİN ÇOK ETNİKLİLİK SERVETTİR”

Kırım Tatar kültürü ve tarihinin Ukrayna’da hala çok az bilindiğine dikkat çeken tarihçi, “Ukrayna için çok etniklilik bir sorun değil tam tersine bir servettir.” dedi. Ayrıca Gülnara Bekirova, Kırım Tatarlarının Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırımı müzesi oluşturmayı hayal ettiklerini anlatarak, Kırım Tatar sanatçıların eserlerinin Ukrayna müzelerinde sergilenmesi dileğini de dile getirdi.