Groysman: Ukrayna’nın doğusunda dağıtılan pasaportlar, illegal kabul edilecek

Güncel
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 12:28
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 12:28

Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman, 8 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen hükumet toplantısında geçici olarak işgal altında bulunan Donbas sakinlerine Rusya tarafından dağıtılan pasaportları illegal ve geçersiz olarak tanıyan bir karar alacağını bildirdi.

Groysman, “Rusya, Ukrayna vatandaşlarına sahte Rusya Federasyonu pasaportlarını dağıtmaya başladı. Bu tamamen yasa dışı bir eylem ve bizler saldırgan ülke tarafından verilen hiçbir vatandaşlığı tanımayacağız” ifadelerini kullandı.

Groysman, bu “kimliklerin” devlet sınırını geçerken ve Ukrayna topraklarında kullanılırken yasa dışı olarak kabul edileceğini bildirdi.

Ukrayna Başbakanı Groysman, “Ayrıca, partner ülkelere başvurarak diğer ülkelerin sınırlarını geçerken bu sahte kimliklerinin geçersiz olarak kabul edilme kararını almalarını isteyeceğiz” dedi.

RUS PASAPORTU ALACAK UKRAYNA SAKİNLERİNİN EMEKLİ MAAŞLARI KESİLEBİLİR

Geçici olarak işgal altında bulunan Donbas bölgesinde yaşayan ve kolaylaştırılmış prosedür çerçevesinde Rusya Federasyonu pasaportunu alan Ukrayna vatandaşlarının Ukrayna emeklilik maaşları ve diğer ödemelerinin kesilebileceği kaydedildi.

Facebook sayfasında açıklama yapan Ukrayna Gazilerden Sorumlu Bakan İrina Friz, “Uluslararası hukuku ihlal eden ve devletimizin egemenliğini tehlike altında bulunduran bir yöntemle Rusya Federasyonu pasaportunu alan vatandaşların, ihlalciler listesine alınması ve daha sonra Ukrayna’dan sosyal yardım veya emeklilik maaşlarını almak için yararlanıcı statüsünden yoksun bırakılması teklifi inceleniyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, hükumetin Novoşahtinske şehrinde ve Rostov bölgesi Pokrovskoye köyünde 28 Nisan 2019 tarihinde dağıtılan pasaportları geçersiz olarak kabul edileceğine ilişkin karar aldığını vurguladı.

Ukrayna’nın İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanı Vadim Çernış, Donbas bölgesinde pasaport dağıtım işleminde yer alan Rus yetkililere karşı yaptırım uygulamak için isim listesi hazırlandığını bildirdi.