Gözler 1 Mart’taki Kabine'ye çevrildi! Sokağa çıkma yasağı ve tedbirler kaldırılacak mı?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Şubat 2021, 14:46
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Şubat 2021, 14:46

Koronavirüsle mücadelede alınacak yerinde karar dönemi için gözler Pazartesi günü yapılacak Kabine toplantısına çevrildi. İl il normalleşme kararları Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı bildirildi. Alınacak yeni kararlar doğrultusunda illerde risk durumuna göre tedbirlerde esnetilmeye gidileceği öğrenildi.

Koronavirüsle mücadelede yerinde karar dönemi Mart itibarıyla başlıyor. Salgınla mücadele kapsamında alınacak yeni kararlar nedeniyle gözler, 1 Mart’ta yapılacak Kabine Toplantısı’na çevrildi. İl il normalleşme kararlarının o toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı bildirildi. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında, normalleşme, aşılama, mutant virüs, okulların durumu ve 65 yaş kısıtlamasına kadar birçok konu görüşüldüğü belirtilmesinin ardından; sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması, restoranların açılması ve Türkiye’nin il il normalleşmesinin nasıl olacağı yönündeki sorular, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak kabine toplantısında yanıt bulacak.

LOKANTA, KAFE VE RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulunda kritik tavsiye kararları alındı. Tavsiye kararları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günü yapılacak kabine toplantısını işaret etti. Erdoğan, “Lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne gibi adımlar atarız. Bunların kararlarını pazartesi günü Kabine toplantısında alacak sonra da yapacağım açıklamada bunları tüm halkıma inşallah ifade edeceğim.” şeklinde konuştu.

İLLERDE RİSK DURUMUNA GÖRE TEDBİRLER

İllerde tüm kısıtlamalar kademe kademe kaldırılacak. Risk durumuna göre karar verilecek. Tabloda, düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu ve çok yüksek riskli iller turuncu ile gösterilecek.

O MEKANLAR BELİRLİ KRİTERLERLE AÇILACAK!

Bilim Kurulu, normalleşme adımlarıyla ilgili rehber hazırladı. Esneme kararları bu rehbere göre il hıfzıssıhha kurulları tarafından alınacak. Kafe ve restoranlar da bu kapsamda belli kriterlerle açılacak.

SAĞLIK BAKANI İŞ KOLLARINDAKİ FAALİYET SERBESTLİĞİNİ AÇIKLAYACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, farklı iş kollarının faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulunun çalışmasını ve salgınla alakalı illerde son durumu istatistiki verilerle Kabine toplantısında anlatacak.

65 KISITLAMASI BİTECEK Mİ?

Alınan tedbirler kapsamındaki 65 yaş üstüne yönelik sokağa çıkma kısıtlamasında alınacak karar merakla beklenirken; Bakan koca, aşının ilk doz vurulduktan 42 gün sonra etkili olduğunu hatırlattı. “Aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde duruma göre esnetme yapılabilir.” ifadelerini kullandı.