Gostivar Belediye Lisesi’nde Türkçe sınıfı kapatıldı

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Kasım 2021, 13:27
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Kasım 2021, 13:27

Kuzey Makedonya’da seçim döneminde gündeme gelen Gostivar Lisesi Türkçe sınıflarının kapatılma konusu tepkilere yol açmıştı. Ülkedeki seçimlerin ardından Türkçe sınıfı kapatıldı.

Gostivar’da Kuzey Makedonya’da seçim döneminde gündeme gelen Gostivar Lisesi Türkçe sınıflarının kapatılma konusu geniş yankı uyandırmıştı. Seçimler sonrası Türkçe sınıfı kapatıldı.

Kuzey Makedonya’nın kuzeybatısında bulunan ve köklü bir Türk nüfusuna sahip olan Gostivar şehrinde, bulunan Gostivar Belediye Lisesi’nin 3 Türkçe sınıfının 2’ye düşürülmesi haberinden sonra bölgedeki Türk halkın ve Türkçe öğretmenlerinin protestoları günlerce sürmüş verilen kararın geri çekilmesi istenmişti.

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, ise konu ile ilgili açıklamasında kararın durdurulduğunu açıklamış olmasına rağmen seçimler sonrası ani bir kararla sınıflardan birinin kapatıldığını duyurdu.

Gostivar Belediye Lisesi’nin konuya ilişkin açıklaması ise şöyle;

Bildiri

Saygıdeğer ebeveynler ve Gostivar halkı. Bildiğiniz üzere okulumuzda bu yıl yapılan birinci sınıf kayıtları için eğitim bakanlığı tarafından her zaman olduğu gibi üç sınıf yerine iki Türkçe sınıf öngörülmüştü. Dolayısıyla lise hocaları olarak alınan kararı prorotesto ederek, boykot kararı aldık. Halkımız ve ebeveyn’lerin de desteği ile hakkımız olan üçüncü sınıfın geri verilmesi için dersler belli bir süre boykot edildi. Üzülerek belirtmek isteriz ki tüm haklı mücadelemize rağmen ve yeterli sayıda öğrencimiz olmasına rağmen üçüncü sınıfımız KAPATILMIŞTIR. Bu süreçte bize destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz.

Bilginize arz ederiz.

Gostivar Belediye Lisesi