Görme engelliler için Braille alfabesi ile Kur'an-ı Kerim'in Ukraince meali tanıtıldı

Haberler
E. K.
17 Haziran 2021, 13:08
E. K.
17 Haziran 2021, 13:08

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de görme engelliler için ilk kez Braille alfabesi ile yazılmış Kur’an-ı Kerim’in Ukraince meali tanıtıldı.

Kıyiv’de 16 Haziran’da, Ostrovskiy Görme Engelliler Kütüphanesinde Braille alfabesi ile yazılan Kur’an-ı Kerim’in Ukraince mealinin tanıtımı yapıldı. Kütüphane müdürü Mariya Potelyahina etkinliğin öneminden bahsederken, kütüphanede farklı kültürler hakkında kitapların okunduğunu kaydederek, “Kur’an’ı da okumalı ve bilmeliyiz. Bu özellikle felsefe ve ilahiyat fakültelerinde okuyanlar için çok önemli. Daha önce böyle bir kitabımız yoktu. Ukrayna’da sadece Rus dilinde sesli kitap vardı.” ifadelerini kullandı.

Arapça Kur’an-ı Kerim okumasıyla başlayan etkinlikler sırasında görme engelli ziyaretçiler kutsal kitabın Ukraince mealini okuma fırsatı buldular.

Etkinliğe katılan psikolog Yana Baranova, görme imkanından mahrum insanlar için okuyabilme imkanının büyük önem taşıdığını ve ilahi kitabı okumanın ise iki kat daha önemli olduğunu belirtti.

100 ADET KİTAP BASILACAK

Milli İnisiyatifler teşkilatı ve Ukrayna Görme Engelliler Derneği ile birlikte söz konusu etkinliği organize eden Duslık Başkurt Kültür Merkezi Başkanı Ramil Kaziyev, kitabın 100 adet olarak basılacağını bildirirken, bu olayın, görme engellilerin ilahi kitabın Ukraince mealini okumaları için eşsiz bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Etkinlik sırasında ayrıca Kur’an-ı Kerim okuma yarışması düzenlendi. Kazananlara hediyeler ve tanıtılan kitap takdim edildi.