Görev süresi sona erecek olan Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Gaman, İstanbul Üniversitesini ziyaret etti

Eğitim
Anife Bilal
27 Ekim 2021, 21:47
Anife Bilal
27 Ekim 2021, 21:47

Ukrayna Başkonsolosu Oleksandr Gaman, İstanbul’da görev süresinin sona ermesi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ile bir araya geldi. Görüşmede Başkonsolos Gaman, Hayati Develi’ye iş birliği ve desteği nedeniyle teşekkür etti.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman’ın Türkiye’deki görev süresi bu ay sonu sona eriyor. İstanbul’a veda edecek olan Ukrayna Başkonsolosu Oleksandr Gaman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ile veda görüşmesi yaptı. Görüşmede Gaman, Develi’ye görev süresi boyunca devam eden iş birliği için teşekkür ederek, “İstanbul Üniversitesi ile son 4 yılda gelişen işbirliğimizden dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Desteğinizi devamlı olarak hissettik ve bugün bu işbirliğinin sonuçlarını görüyoruz; Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyan öğrenci sayısı hızla artıyor, Ukrayna yükseköğretim kurumlarıyla ilişkiler gelişiyor.” diye konuştu.

Görüşmede Başkonsolos Gaman, geçen dönemde Volodımır Gnatyuk Ternopil Ulusal Pedagoji Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi arasında imzalanan mutabakat zaptının İstanbul Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere Ukrayna’da yüksek lisans eğitimine devam etmeleri için iyi bir fırsat sunduğunu vurguladı. Öte yandan Dekan Develi, Ukrayna ile Türkiye üniversiteleri arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekerek, Gaman’a kişisel katkılarından dolayı teşekkür etti ve Ukrayna ile Türkiye arasında “akrabalar arasında olduğu gibi” pek çok ortak noktanın bulunduğunu vurguladı.

Ayrıca, görüşmede İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümünün düzenlemeyi planlandığı faaliyetler, önde gelen Ukraynalı akademisyenlere ithaf edilen yayınlar ve 2022 baharında Ukraynalı ve Türk öğretmenlerinin katılımıyla düzenlenmesi planlanan bir sempozyum gibi konular ele alındı.

Fakülte yönetimiyle yapılan resmi görüşmenin ardından Başkonsolos, Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileriyle sohbet ederek; öğrencilere Ukrayna dili, kültürü ve tarihi öğreniminde başarılar diledi ayrıca Ukrayna ile başlatılan yüksek lisans programlarına katılmalarını tavsiye etti.

Ayrıca, görüşmeye Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Metin Ünver, Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Emine İnanır, Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Sevtap Kadıoğlu, Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenleri Tetyana Fetsan ve Maryana Barçuk-Galık da katıldı.