Gönüllü asker olmak isteyenler Ukrayna Washington Büyükelçiliği önünde kuyruklar oluşturdU

Güncel
qha muhabir
10 Mart 2022, 20:31
qha muhabir
10 Mart 2022, 20:31

Amerika Birleşik Devletlerinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarına karşı gönüllü asker olmak isteyen kişiler, Ukrayna’nın Washington Büyükelçiliği önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Büyükelçilik önünde, 6 bin gönüllünün başvurduğu duyuruldu.

Ukrayna’nın yabancı savaşçıları işgale karşı beraber savaşmaya davet etmesinin ardından, Ukraynalı diplomatlar, gönüllülerin kayıtlarını tutmaya başladı. İlginin yoğunluğu nedeniyle büyükelçiliğin askerlik şubesine döndüğü yorumlarına da neden oldu.

BU SAVAŞIN ADİL OLMADIĞINI VE YARDIM ETMEK ZORUNDA OLDUKLARINI HİSSEDİYORLAR

Ukraynalı Askeri Ateşe Tümgeneral Borıs Kremenetskyi, gönüllülerin paralı asker olmadığına işaret ederek bunun sadece insanların Ukrayna’nın özgürlük savaşına iyi niyet göstergesi olduğunu kaydetti ve “Bu savaşın adil olmadığını ve gidip yardım etmek zorunda olduklarını hissediyorlar” şeklinde konuştu.

Rus saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana en az 6 bin gönüllü başvurusu aldıklarını aktaran Kremenetskyi, gönüllülerin çoğunun askerlik tecrübelerinin olmadığını da ifade etti.

GÖNÜLLÜLER KENDİ İMKANLARIYLA POLONYA ÜZERİNDEN GİDEBİLECEKLER

Kremenetskyi, ABD’lilere gösterdikleri iyi niyet ve destek için teşekkür ederek, şimdiye kadar çoğu eski asker olan yaklaşık 100 ABD’linin Ukrayna’ya gittiğini ifade etti. Kremenetskyi ayrıca, gönüllülerin kendi imkanlarıyla Polonya üzerinden ülkeye gidebileceklerini dile getirdi.

KANADA’DA YAKLAŞIK BİN KİŞİ GÖNÜLLÜ ASKER OLMAK İSTEDİ

Ukrayna’ya gönüllü gitmek isteyen grupları yönlendiren Kanadalı eski milletvekili Boris Wrzesnewskyj de ülkede yaklaşık bin kişinin Ukrayna’ya gönüllü asker olarak gitmek istediğine işaret etti. Ukraynalı yetkililer, şimdiye kadar Ukrayna saflarında savaşa katılmak için yaklaşık 20 bin gönüllünün ülkeye geldiği bilgisini paylaşıyor.