Golos Partisi, Kırım ile ilgili acilen çözülmesi gereken konulara dikkat çekti

Güncel
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 12:29
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 12:29

Ukrayna Parlamentosu Uzlaşma Kurulunda konuşan Golos Partisi Milletvekili Sergiy Rahmanin, Ukrayna’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturdukları için yaptırım listesine dahil edilen Rusya vatandaşları listesinin genişletilmesi gerektiğini ifade etti. Rahmanin, Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan siyasi mahkumların serbest bırakılmasını hızlandırmak için departmanlar arası koordinasyon merkezi kurma ihtiyacına dikkat çekti. 

Ukrayna Parlamentosu Uzlaşma Kurulu toplantısı, 30 Kasım 2020 tarihinde düzenlendi. Toplantıda konuşma yapan Golos Partisi Milletvekili Sergiy Rahmanin, Kırım ile ilgili bir dizi konunun acilen çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Rahmanin, Milletvekili Rüstem Umerov’un girişimi ile kurulan ve Parlamentoda (Verhovna Rada) farklı gruplardan milletvekillerinin yer alacağı Kırım Platformu milletvekili birliğinin önemine dikkat çekti.

Ukrayna Golos Partisi Milletvekili Sergiy Rahmanin

“RUSYA ANAYASASI İÇİN DEĞİŞİKLİKLERİ HAZIRLAYANLAR YAPTIRIM LİSTESİNE DAHİL EDİLMELİ”

Bunun dışında Rahmanin, parlamentonun bu haftaki gündemine Ukrayna’nın ulusal güvenliği için tehdit oluşturan kişilere karşı bireysel yaptırımların getirilmesine ilişkin karar tasarısını dahil etmeye davet ederek, “İlgili tasarı Rusya Anayasasına yapılan değişiklikleri hazırlayan Rusya Anayasa Komisyonu üyelerine karşı yaptırımların uygulanmasını öngörüyor. Söz konusu değişiklikler uyarınca Ukrayna’ya ait olan Kırım’ın Rus işgali yasallaştırıldı.” diye konuştu.

Ukrayna Golos Partisi Milletvekili Rüstem Umerov

“SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMA SÜRECİ HIZLANDIRILMALI”

Şu an 100’den fazla Ukrayna vatandaşının siyasi nedenlerden ötürü Rusya tarafından alıkonulduğunu hatırlatan milletvekili, siyasi tutsakların serbest bırakılması konusunun yavaşlatıldığını vurguladı.

Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan siyasi mahkumların serbest bırakılmasını hızlandırmak için departmanlar arası koordinasyon merkezi kurma ihtiyacını vurgulayan Rahmanin, “Bu sürece dahil olan herkese saygı sunmalıyız; Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi, Ukrayna Güvenlik Servisi, Cumhurbaşkanlığı Ofisi. Fakat işbirlikleri ve koordinasyonları olması gereken seviyede değil.” dedi.