Golos Partisi Kırım'ı işgalden kurtarma planını sunacak

Haberler
E. K.
17 Şubat 2020, 18:48
E. K.
17 Şubat 2020, 18:48

Ukrayna’nın Golos Partisi, Kırım ve Donbas’ın belirli bölgelerini Rus işgalinden kurtarma planını sunmaya hazırlanıyor.

Ukrayna Parlamentosundaki Golos Parti Grubu Başkanı Yaroslav Jeleznyak, “Bizim parti grubumuz, işgal edilen Kırım ve Donbas’ın geri alınması meselesinin çözümüne ilişkin kendi planını hazırladı. En yakın zamanda bu planı sunacağız ve herkesi buna katılmaya çağırıyoruz.” dedi.

Plana ilişkin detayları açıklamayan Jeleznyak, son zamanlarda gündeme gelen Kırım’a su temini, Donbas’ta seçimlerin yapılması, işgal altındaki topraklarda ortak devriye gibi meselelerin endişe uyandırdığını ifade eden Jeleznyak, “Ancak iktidar temsilcilerinin de vurgu yaptığı meseleler bizi endişelendiriyor: bu, işgalci devletle serbest ticaret bölgesinin kurulması, işgal altındaki Kırım’a su temini, işgal altındaki bölgelerde ortak devriye,  yeniden kontrol sağlanmadan Anayasaya aykırı şekilde olası seçimlerin yapılması ve tam ateşkes sağlanmadan birliklerin geri çekilmesi konuları.” dedi.

Ukrayna Parlamentosu Uzlaşma Konseyi’nde konuşan Jeleznyak, bunların Ukrayna devleti için kabul edilemez ve tehlikeli olduğu kanaatinde olduklarını ve bu nedenle, işgal altındaki Kırım ve Donbass bölgelerinin işgalden kurtarılması ile ilgili kendi planını hazırladıklarını kaydetti.