Golos Milletvekili adayı Umerov: "Modern bir yurttaşlık tanımı üzerinde çalışıyoruz"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
01 Temmuz 2019, 11:05
Mehmet Berk Yaltırık
01 Temmuz 2019, 11:05

Ukrayna Parlamento seçimlerinde Ses (Golos) Partisinden aday olan Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Danışmanı ve Kırım Tatar Milli Kurultayı üyesi Rüstem Umerov, seçmenle buluştu.

Ukrayna’nın batısında yer alan Podolya Bölgesini ziyaret eden Kırım Tatar siyasetçi Vinnıtsa şehri parti yönetiminin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ses Partisi Vinnıtsa İl Yönetimi ve İlçe Temsilcileri, yerel çalıştaylar düzenleyerek seçmenin talepleri ile ülkenin ve partinin gündemine katkıda bulunduklarını dile getirdiler.

Açık hava toplantısı şeklinde yapılan seçmen buluşmasına Kıyiv’den gelerek katılan Rüstem Umerov, son on yılda genç nüfusta yurttaşlık bilincinin ağırlık kazandığını vurgulayarak, “Biz anayasal yurttaşlık olarak tanımlayabileceğimiz modern bir vatandaşlık kavramı üzerinde yoğunlaşıyoruz. Siyasi tanımı olan bir milli yurttaş modeli önermek gayemiz. Buna kısaca ‘Siyasi Yurttaşlık’ diyebiliriz. Belki parti olarak genciz ama Golos Partisi olarak en yetişmiş uzman kadrolara sahibiz.” dedi.

“KIRIM TATAR KİMLİĞİ BELİRLEYİCİ OLACAK”

Rus işgali sonrası Kırım’dan kaçan Kırım Tatar ailelerin yerleştiği Vinnitsa şehri sakinlerine ve toplantıya katılan sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür eden Umerov, “Vinnıtsa’da tanık olduğumuz gibi Kırım’dan gelen Kırım Tatarları ve onlara ana karada kucak açan sizlerle beraber, hepimiz Ukrayna’nın yurttaşlarıyız. Hepimiz Ukrayna vatandaşıyız. Modern bir Ukrayna anayasal vatandaş kimliğinin oluşmasında, Kırım Tatar milli kimliğinin entegrasyonu, belirleyici öneme sahiptir” görüşünü savundu.

Rüstem Umerov, “Modern bir Ukrayna anayasal vatandaş kimliğinin oluşmasında, Tatar milli kimliğinin entegrasyonu, belirleyici öneme sahiptir” görüşünü savundu.
Vinnitsa bölgesinde Kırım sürgünlerinin yaşadığı yurtlarda; 120 çocuk, 30 erkek ve 40 kadın olmak 200 Kırım Tatarı oldukça zor koşullarda yaşıyor.

Bölgede yurtlarda kalan ve yerel temsilciler ile buluşmada emeği geçen Kırım Tatar sürgünlerin temsilcileri ile de görüşen Ses (Golos) Partisi adayı Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Danışmanı ve Kırım Tatar Milli Kurultayı üyesi Umerov, “Biz Kırım Tatarıyız. Müslüman olarak farklı aile yapısı ve âdetlerimizin olması doğaldır. Koşullar ne olursa olsun, karşılıklı olarak çevremiz ile entegrasyon içinde yaşamalıyız” dedi.