Gökyüzündeki Türk markası Akıncı İHA'ları

24 Eylül 2019, 10:33

Baykar Makina tarafından tasarlanan çift motorlu Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA), Eylül ayı başında motor çalıştırarak deneme testlerine başlamıştı.

40.000 fitte 24 saat havada kalış süresi, 4.5 ton ağırlığında, 900 kg faydalı yük, taşıma kapasitesine sahip Akıncı İHA’sının, kanat açıklığı 20 metre iken; Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA Radarı, Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme sistemi ile donatıldı.

Türkiye, Akıncı sınıfında İHA geliştiren 3 ülkeden biri olarak kabul ediliyor. AKINCI’nın MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılme kapasitesi bulunuyor.

AKINCI İHA’SI TEKNİK ÖZELLİKLERİ İLE GÖZ DOLDURUYOR

Görev gereklerine göre 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C’yle donatılabilecek Akıncı, ayrıca başka bir konfigürasyonda aynı anda 2’şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk milli hava füzelerinden Gökdoğan ile görev yapabilecek.

İki türde olan AKINCI’nın, Taarruzi İHA’sının teknik özellikleri şu şekilde:

 • Havada Kalış: 24 Saat
 • İrtifa: 40.000 Feet
 • Faydalı Yük: 1.350 Kg (900 kg Harici – 450 kg Dahili)
 • Kalkış Ağırlığı: 4.5 Ton
 • Kanat Açıklığı: 20 mt
 • Motor: 2×900 Hp Turboprop
 • Veri Ağı: LOS\SATCOM
 • Radar: Milli AESA (Hava/SAR)
 • Elektronik Harp: Elektronik Destek Podu
 • Silahlar: MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Teber-82, Gökdoğan Füzesi, Bozdoğan Füzesi, SOM-A

AKINCI SİHA’ları teknik özellikleri ise şöyle açıklanıyor:

 • Elektronik Harp
 • SAR Keşif
 • Sinyal İstihbaratı
 • EO\IR Keşif
 • Geniş Alan Gözetleme

UKRAYNA İLE ORTAK İHA GELİŞTİRME HAMLESİ

Baykar tarafından geliştirilen Akıncı, savunma sanayisinde elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi pek çok alanda faaliyet gösterirken; başta Ukrayna olmak üzere pek çok ülkenin de dikkatini çekiyor.

Savunma Sanayii alanında envanterini geliştirmek isteyen ülkelerin, Akıncı’yı, Silahlı ve Taarruz İHA’ları noktasında ilk sıralarda tercih etmesi bekleniyor.

Ukrayna devlet savunma sanayi şirketi ile Türk şirketi Baykar Makina arasında gerçekleşen mutabakat çerçevesinde ilk geliştirilecek proje, yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) olan “Akıncı” olacağı duyurulmuştu.

TEKNOFEST’TE AKINCI’YA YOĞUN İLGİ

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen, 21 Eylül 2019’da Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) en yoğun ilgi, hiç şüphesiz Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’na (TİHA) olmuştu. Festival kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan da alana gelerek, İHA’yı incelemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov da eşlik etmişti.

AKINCI İHA’SINI HANGİ ÜLKELER ENVANTERİNE KATMAK İSTİYOR?

Ukrayna ile İnsansız Hava Araçları konusunda yapılan iş birliğine göre, yeni nesil İHA’ların türbin motorlarının birlikte üreitimi konusunda adımlar atılmıştı. Ukrayna, Bayraktar ve Akıncı başta olmak üzere, Türkiye’nin yerli üretim savunma sanayii projelerine büyük ilgi duyuyor.

Ağustos ayında, Ukrayna’da UkrOboromProm çatısı altına giren devlet şirketi “UkrSpetsEksport” ve Türkiye’nin en büyük insansız hava aracı üreticilerinden olan Türk şirketi “Baykar Makina” arasında, hassas silahlar ve havacılık teknolojileri alanında iş birliği mutabakatına varılmıştı.

RUMLARDAN AKINCI İHA’YA BÜYÜK ÖVGÜ

Akıncı İHA’larının, İstanbul’daki teknoloji fuarında sergilenmesi ulusal ve uluslararası basında geniş yankı uyandırdı. Rum medyası Akıncı’nın Teknofest’te tanıtılmasını gündeme taşıyarak, “Türkiye, saldırı Drone’unu sergiledi” başlığını atan Rum medyası, Akıncı’nın, F-16’lar gibi mühimmat taşıyabildiğini de kaydetti.


AKINCI
İHA
Türkiye
Bunlara da bakın: