Göğüs ağrısı, kramp, gut hastalığı: Siyasi tutsak Gafarov’un sağlık durumu kötüleşiyor

Güncel
Elvina Khalilova
19 Ağustos 2020, 18:24
Elvina Khalilova
19 Ağustos 2020, 18:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında 1 yıldır tutuklu olan Cemil Gafarov’un sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi. 

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Gafarova, eşinin hayatı için endişelendiğini belirtti. Tutsağın eşi Roza Gafarova, eşinin durumunun sürekli kötüleştiğini ifade etti. 

SİYASİ TUTSAK GAFAROV, YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Siyasi tutsağın eşine gönderdiği son mektupta, “Her gün öğlene kadar sol göğsüm ağrıyor, ama ne sağlık görevlileri, ne de doktorlar geliyor. Doktorlar hastaları dolaşmıyor, randevu almak için başvuru yapıyorsun, üç gün içinde seni çağırıyorlar. Doktor da sadece basıncını ölçüyor, hepsi bu. Şiddetli bacak ve eklem ağrısı var, böbrek hastalığının sonucunda gut hastalığı. Böbrekten dolayı her gün bacağımın dizden alt kısmına kramplar giriyor.” ifadelerine yer verildi. Roza Gafarova, eşinin tutukevinde geçirdiği her gün onun için yaşam mücadelesi olduğunu belirtti. 

Daha önce siyasi tutsak Cemil Gafarov’un, Akmescit tutukevinde uygulanan baskılara dayanamayarak sağlık durumunun kötüleştiği bildirilmişti.

CEMİL GAFAROV’UN DA DAHİL OLDUĞU 9 KIRIM TATARININ ESARET SÜRESİ UZATILDI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, 10 Haziran 2020 tarihinde Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde Cemil Gafarov da dahil olmak üzere yasa dışı olarak alıkonulan 9 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzatma kararı almıştı.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, yaptırım baskısı arttıkça Rusya’nın yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukrayna vatandaşı siyasi tutsaklara uyguladığı fiziksel ve psikolojik baskısını artırdığını ifade etti.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.