Gerçekler meydana çıkacak: Veciye Kaşka'nın ölümüne dair davada önemli gelişme

Haberler
Feride Useinova
13 Nisan 2019, 19:00
Feride Useinova
13 Nisan 2019, 19:00

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarlarından Veciye Kaşka’nın ölümündeki şartları bağımsız bir şekilde araştıran ve birçok engellerle karşılaşan Avukat Nikolay Polozov, nihayet saklanan detaylara ulaşabildi.

Facebook sayfasında açıklama yapan Avukat Polozov, “İlk başlarda birkaç ay boyunca Rusya Federasyonu, Rusya soruşturma komitesinin sözde Kievskiy Bölge şubesi soruşturma görevlisi Nadejda Balaşova’nın reddetmesi üzerine soruşturma öncesi soruşturmanın materyali hakkında bilgi sahibi olmamı reddetti. Daha sonra soruşturma materyallerini görme fırsatı bulduğumda ise Balaşova bazı bilgileri benden gizledi” ifadelerini kullandı.

Görevlinin bu hareketlerinin avukat tarafından mahkemeye bildirilmesinden sonra Polozov’un bütün materyalleri görme şansı oldu. Avukat konuyla ilgili olarak, “Bununla birlikte, dosyalarda Asan Çapuh, Kazim Ametov ve Bekir Degermenci’nin tutuklandıkları an ve Veciye Kaşka’nın otopsi videosu gibi izlemediğim videolar vardı. Bu videoları izleme taleplerime (karşılık) Soruşturma Komitesi böyle bir talebi yerine getiremeyeceğini bildirdi” diye kaydetti.

Bahsi geçen kayıtları avukat sonradan sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde bularak izleyebildi.

Avukat, şimdi soruşturma öncesi materyallerini, şahitlerin ifadelerini ve tıbbi belgeleri hesaba katmadan yeterli verilere sahip olduğunu söyledi. Polozov, Veciye Kaşka’nın yakınlarının onayını alarak bağımsız bir ölüm sonrası adli tıp muayenesi için uzmanlarla görüşmeyi planlıyor.

Bütün bu engeller karşısında yılmayan Polozov, “Veciye Kaşka’nın ölümünde suçlu olan her kimse er ya da geç cezasını çekeceğinden eminim” ifadelerini kullandı.

Дело Веджие Кашка.В ходе независимого расследования обстоятельств смерти Веджие Кашка мне пришлось столкнуться с…

Опубліковано Nikolai Polozov Субота, 13 квітня 2019 р.

Daha önce de Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinin Avukat Nikolay Polozov’un Veciye Kaşka davası kapsamında verdiği şikayet dilekçesini reddettiği bildirilmişti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Polozov, “Yüksek Mahkeme önceki mahkemenin kararını onadı. Söz konusu karar önceden hazırlanmıştı. Hakim mahkeme salonundan çıktı ve 40 saniye sonra hazır kararla geri döndü. Bu sürede bir kararı yazdırmak fiziksel olarak imkansız. Rus mahkemelerin bu durumda Rus kolluk kuvvetlerinin eylemlerini örtbas ettiği açıkça görülüyor. Söz konusu Kırım Tatarları veya Veciye Kaşka olmasaydı, tüm ihlaller hemen kayıt altına alınırdı ve yasaları ihlal eden soruşturma görevlisi cezalandırılırdı. Burada söz konusunun Kırım Tatarları olduğunu ve bu durumda yasaların görmezden gelindiğini anlıyoruz.” diye konuşmuştu.

İŞGALCİLER OLAYI KARARTMAYA ÇALIŞIYOR

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölümüyle ilgili bağımsız soruşturma yürüten avukat Nikolay Polozov, davayla ilgili video materyallerine erişim talebinin işgalciler tarafından sürekli reddedildiğini bildirmişti.

Ayrıca Polozov, Veciye Kaşka’nın ölümüyle ve Kırım Tatar aktivistlerden Bekir Degermenci, Asan Çapuh, Ruslan Trubaç ve Kazim Ametov’un tutuklanmasıyla sonuçlanan baskın sırasında işgalci kolluk kuvvetleri görevlilerinin Veciye Kaşka’yı tüfek namlusuyla darp ettiğini ifade etmişti.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017’de, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Avukat Nikolay Polozov, Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölüm sebebini bulmak için bağımsız hukuk araştırması başlattığını bildirmişti.