Geniçesk’te Kırım Tatarları için konaklama projesi konuşuldu

02 Temmuz 2020, 09:54

Ukrayna’nın Herson şehri Geniçesk (Cenişke) kentinde Kırım Tatarları için konaklama inşaatı projesi ile ilgili halka açık oturumlar düzenlendi. 

Novıy Vizıt adlı yerel televizyon kanalının haberine göre, düzenlenen oturumlara yaklaşık 70 kişi katıldı. 

160 AİLEYE KONUT YAPILACAK

Ayrıca toplantıya, göçmenler için inşaat projesini gerçekleştirecek hayır kurumunun temsilcilerinin de katıldığı bildirildi. Görüşme sırasında Geniçesk’te ikamet eden 160 Kırım göçmeni aile için konut kurulması müzakere edildi.  

Bununla birlikte Türk yatırımcılar, kentin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için 10 daire ayırmayı planladığını dile getirdi.

HERSON BÖLGESİNDE 500 KONUT PROJESİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’nın 3 Şubat 2020 tarihinde Kıyiv’e gerçekleştirdiği resmi ziyareti sırasında, Türkiye, Ukrayna’nın Herson bölgesinde 500 Kırım Tatar ailesi için konut inşa edeceğini bildirdi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, 26-29 Şubat 2020 tarihlerinde Herson bölgesini Türk heyetinin ziyaret ettiğini bildirmişti. Güldere, ziyaret çerçevesinde iki ülke liderinin Herson’da Kırım Tatarları için 500 konut yapılmasına dair talimatları doğrultusunda, TOKİ Başkan Yardımcısı Orhan Yüce başkanlığındaki heyetin Herson merkezde ve Geniçesk bölgesinde incelemelerde bulunduğu belirtmişti.

Herson
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: