Geniçesk'te Kırım Tatar Sürgününü anma programı gerçekleştirildi

Haberler
Ömer Kaya
17 Mayıs 2019, 16:33
Ömer Kaya
17 Mayıs 2019, 16:33

Ukrayna’nın Geniçesk bölgesinde “Kırım Tatarlarının Sürgün Edilmesi: Yerli Halka Zulmün Acı Sembolü” konulu 18 Mayıs 1944 sürgünü ve soykırımına dair anma programı düzenlendi.

Geniçesk Kültür Merkezi Sanat Salonunda 15 mayıs 2019’da gerçekleşen etkinlikte Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da siyasi tutsak olan Edem Bekirov’un eşi, Geniçesk Kaymakamı Yardımcısı Gülnara Bekirova, bölgede yaşayan Kırım Tatarları ve pek çok misafir katılım gösterdi.

Program kapsamında Sovyetlerin Kırım Tatarlarını ana vatanlarından koparışını ele alan sürgün ve soykırıma dair şarkı ve eserler seslendirildi. Şarkılar Kırım Tatar sanatçılar Rıdvan Çelebiyev, Emine Ziyadinova, Adile Rüstemova ve müzisyenler Rüstem ve Hatice Emirati tarafından icra edildi.

SÜRGÜN TANIKLARI, ANILARINI VE YAŞANAN ZULMÜ AKTARDI

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar halkının soykırımı anısına gerçekleşen etkinlikte, Geniçesk bölgesindeki Kırım Tatarları arasında saygı gösterilen ve sürgünün tanığı olan kişiler anılarını anlattı. Program katılımcıları sürgün ve soykırımın acı hatıraları yâd edilirken gözyaşlarını tutamadı.

Ayrıca, program kapsamında “Kırım Tatarlarının Kaderi: Sürgünden İşgale” adlı fotoğraf sergisi de yer aldı. Fotoğraf sergisinde 2014 yılındaki işgal dönemi, Kırım Tatarlarının geçmiş dönemine ait fotoğraflar, sürgün dönemine dair fotoğraflar ile siyasi tutsak Edem Bekirov ve Gülnara Bekirova’nın eski fotoğrafları gösterildi.

Program sonunda Kırım Haber Ajansı (QHA) mikrofonlarına konuşan Gülnara Bekirova, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgün ve Soykırımı ve eşi siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında düşüncelerini paylaştı. Bekirova, 18 Mayıs 1944’ün Kırım Tatar halkı için bir matem günü olduğunu ve her şeye rağmen ayakta kalan Kırım Tatarlarının bugünü hiçbir zaman unutmadığını dile getirdi.

“KIRIM BİZİM OLACAK VE KIRIM TATAR HALKI KIRIM’DA YAŞAYACAK”

Eşi Edem Bekirov’un 155 gündür hapishanede alıkonulduğunu hatırlatan Gülnara Bekirova, Edem Bekirov’un “Kırım bizim vatanımız” dediği için bu fikri aktif bir şekilde dile getirdiği için siyasi tutuklu olduğunu ifade etti. İşgalci Rus yönetiminin bunu istemediğini ifade etti.

Bekirova, eşinin şimdi hasta olduğunu hatırlatarak, “Allah güç kuvvet verirse inşallah oradan çıkacak. Ben eminim, Kırım bizim olacak ve Kırım Tatar halkı Kırım’da yaşayacak” dedi.

İŞGALCİ RUSYA TARAFINDAN ESİR ALINAN KIRIM TATARLARININ GÖSTERİMİ

VATANDAN KOPARILIŞ: KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.