Geniçesk'te Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı anıldı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
19 Mayıs 2019, 22:31
Ömer Cihad Kaya
19 Mayıs 2019, 22:31

Kırım Tatarlarının ana vatanlarından koparılışlarının 75. yıl dönümü, başta Türkiye ve Ukrayna’da olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde yaşayan Kırım Tatarları tarafından büyük bir saygıyla kutlanmaya devam ediyor.

Ukrayna’nın Herson ili Geniçesk (Cenişke) ilçesi ile Novoaleksiyivka kasabasında yaşayan Kırım Tatarları, 75. yıl dönümünde 18 Mayıs 1944 sürgünü ve soykırımını anma töreninde bir araya geldi. İşgal altındaki Kırım’da Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik gerçekleştirdiği baskılar kınandı. Gerçekleşen toplantı, Kırım Tatarlarının milli marşı “Ant Etkenmen” ile başladı ve konuşmalar ile devam etti.

Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı Novoaleksiyivka kasabasında 18 Mayıs 2019’ta düzenlenen 75. yıl dönümünde Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı anma töreninde, Geniçesk Kaymakam Yardımcısı, siyasi tutsak Edem Bekirov’un eşi Gülnara Bekirova bir konuşma gerçekleştirdi. Bekirova,
“Ukrayna devletinin bir parçası olarak kendi tarihi topraklarında Kırım Tatar halkına kendi kaderini tayin hüküm ve uygulanmasını öngören Ukrayna Anayasası’nın 10. maddesinde bir an önce değişiklik yapılmalı” dedi. Bekirova, ayrıca işgal ettiği Kırım’da siyasi tutsak olarak bulundurduğu kişilere yönelik, ciddi insan hakları ihlallerine yol açtığını ve Rusya Federasyonuna karşı, Ukrayna devletinin siyasi tutsaklara adli yardım sağlama noktasında tedbir almasını gerektiğini vurguladı.

Kırım Tatarlarının matem günü olan 18 mayıs 1944 gününün 75. yıl dönümündeki etkinlik, konuşmalar ve duanın ardından sona erdi.