Geniçesk bölgesinde kaçırılan iki Kırım Tatarından 22 gündür haber alınamıyor

Güncel
Anife Bilal
25 Mayıs 2022, 19:48
Anife Bilal
25 Mayıs 2022, 19:48

Rus işgal güçleri, Kırım Tatarlarına yönelik sistematik baskıları sürdürüyor. Rus ordusu tarafından işgal edilen Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçastlivtseve köyünde yaşayan Kırım Tatarı iki kardeşin işgalci güçler tarafından kaçırıldığı öğrenildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalciler tarafından kaçırılan Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçastlivtseve köyü sakini Edem Asanov ve Refat Asanov isimli iki kardeşten tam 22 gündür haber alınamadığını bildirdi. Refat Çubarov konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“3 Mayıs 2022 tarihinde, öğlen saat 12.00 civarında, Şçastlivtsevo sakini Edem Asanov’un evine silahlı Rus askerleri baskın yaptı. Hiç bir açıklama yapmadan ve bir belge göstermeden evde arama yaptılar. Arama bittikten sonra Edem Asanov’a ifade vermek üzere onlarla gelmesini söylediler. Edem’in yakınlarına onun bir gün için alıkonulduğunu söylendi. Aynı gün kardeşi Refat Asanov ve Şçastlivtsevo köyünün 5 sakini daha aynı şekilde alıkonuldu.”

Bir süre sonra Asanov kardeşler hariç Şçastlivtseve köyünde alıkonulanların serbest bırakıldığını bildiren KTMM Başkanı, “Edem ve Rıfat’ın yakınları hala iki kardeşin bulunduğu yeri tespit edemedi” diyerek; kardeşlerin bulunduğu yer hakkında herhangi bir bilgiye sahip olanları KTMM’ye başvurmaya davet etti.

İŞGALCİLER, UKRAYNA YANLISI AKTİVİSTLERE BASKI UYGULUYOR

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, 17 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rus işgal güçlerinin ele geçirdikleri Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki halkı korkutmak için baskı uyguladığını bildirerek, “Elimize ulaşan bilgiye göre, 118 kişi Herson ve Zaporijjya bölgelerinden işgalciler tarafından kaçırıldı. Bunlardan 18’i Kırım Tatarı” demişti.

RUS GÜÇLERİ BİR OKULU İŞKENCEHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

Kaçırılan Kırım Tatarlarının sorgulandığı ve işkencelere maruz bırakıldığını belirten Beriyev, “Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulu da bir işkencehaneye dönüştürdüler. İşgalciler orada insanları sorguluyor, onlara karşı işkence uyguluyor. Genelde erkeklerin arabalarına el konuluyor, para talep ediyorlar, işkencelerden sonra ise insanları mezarlık veya yol kenarına bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.