"Gençlik kurultayını daha faal ve verimli bir hale getirmek istedik"

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
20 Mayıs 2019, 10:42
Mehmet Berk Yaltırık
20 Mayıs 2019, 10:42

2000’den beri gerçekleştirilmekte olan Kırım Tatar Gençlik Kurultayı (Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı) 9’uncu kez toplanıyor. 15 ayrı ülkeden genç Kırım Tatarları, bağları güçlendirmek ve bir tartışma platformunda bir araya gelmek üzere 20-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara’da buluşacak.

Kurultayın organizasyon komitesi başkanı, ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi Fethi Kurtiy Şahin, düzenlenecek olan kurultayla ilgili çalışmalar ve hedeflenenlere ilişkin Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulundu.

KURULTAYDA BELİRLİ BAŞLIKLAR ALTINDA TOPLANTILAR GERÇEKLEŞECEK

Kırım Tatar Gençlik Kurultayı, 2000 yılından beri toplanan bir inisiyatif. Bu yıl 9’uncusu toplanacak. En başından beri amacımız 15 farklı ülkede yaşayan genç Kırım Tatarları arasındaki bağları güçlendirmek ve bir istişare platformu oluşturmaktı. En başından beri Ankara’da toplanmakta ve diasporamızın maddi yardımlarıyla gerçekleştirilmekte.” diyen Şahin, bu yılki toplantılarda belirli başlıklar altında toplantıların yapılacağını söyleyerek, “Böylece Gençlik Kurultayını daha faal ve verimli bir hale getirmek istiyoruz” dedi.

Bu yılki toplantı boyunca mühim bazı etkinliklerin de gerçekleştirileceğini söyleyen Şahin, “Türkiye 18 Mayıs (1944) sürgün kurbanları hakkında ilk kez resmi bir anma gerçekleştiriyor. Bununla beraber Kırım Tatar gençleriyle birlikte büyük bir iftar da yapılacak” diye kaydetti.

Şahin son olarak kurultaya ilişkin beklentilerden bahsederek şu sözlere yer verdi: “Bu etkinliğimizin adı işitildiğinde herkes Milli Kurultayımıza benzetiyor. Lakin bizler burada Kurultay’ı en klasik anlamında kullanıyoruz. Bu toplantı Kırım Tatar gençleri için uluslararası bir istişare platformu olsun diye çabalıyoruz. Kırım Tatar gençlik teşkilatlarından, diğer teşkilatlarımızın gençlik komisyonlarından ya da Kırım Tatar gençlerinin aktif bir şekilde faaliyet gösterdikleri teşkilatlardan vekiller davet ediyoruz. Teşkilat olmayan yerlerden ise oradaki aktif olanlarımızla irtibat kurup gelecek gençleri bulacağız. İnşallah gelecekte Milli Kurultayımıza katılacak ve milli hareketimizde faal çalışacak gençler de aramızdan çıkacaktır.”