"Gençlik Gözüyle Kırım" forumu: Gençlere Kırımlı siyasi tutsakları örnek alma çağrısı

06 Ekim 2019, 15:32

Ukrayna’nın Kıyiv (Kyiv) bölgesindeki Irpin kentinde “Gençlik Gözüyle Kırım” isimli gençlik forumu düzenleniyor.  Forumda Kırım’ın işgali, işgale karşı koyanlar ve koymaya devam eden Kırımlılar hakkında bilgi verildi. 

Ukrayna Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Ukrayna Gençlik Merkezi tarafından organize edilen forumdaki konuşmacılar arasında KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, eski siyasi tutsak Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Vladimir Kazarin, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı, KTMM üyesi ve Kırım Haber Ajansı (QHA) kurucusu Gayana Yüksel bulundu.

Foruma katılan gençlere seslenen Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, “Gençliğimizin, Oleg Sentsov, Volodımır Baluh, Ukraynalı denizciler ve Rus hapishanelerinde bulunan ve bulunmaya devam eden diğer Kremlin esirlerini örnek almasını isterdim. Gençlerimizin bu insanların kendi ülkelerini seven ve koruyan insanlar olduğunu anlamasını isterdim. Hep birlikte gerçeği, Ukrayna bağımsızlığını ve özgürlüğümüzü korumalıyız. Birlikte Kırım’ı geri almalıyız. Bu yüzden böyle gençlerle bir araya gelebileceğimiz ve doğrudan iletişime geçebileceğimiz  benzer etkinliklerin düzenlenmesi çok büyük önem taşıyor. Özellikle gençler sayesinde biz Kırım’ı geri alabileceğiz.” diye kaydetti.

Gençlik Gözüyle Kırım