Gençler, Cenişke'de Özgürlük Kampı'nda buluştu

Haberler
E. K.
02 Temmuz 2019, 18:18
E. K.
02 Temmuz 2019, 18:18

Ukrayna’nın Herson ili Cenişke (Geniçesk) ilçesinde “Özgürlük Kampı” adlı uluslararası yaz kampı açıldı.

Ukrayna ve Avrupa’nın farklı yerlerinden gençleri bir araya getiren kampın amacının, gençleri birleştirmek, deneyimleri paylaşmak, dünyadaki özgürlük hareketleri, liberal değerler, şiddet içermeyen direniş yöntemleri, insan hakları ve yerli halkların haklarını  korunmasına yönelik BM mekanizmaları, Kırım’ın işgali ve modern uluslararası düzen, sivil inisiyatifler, uluslararası insan hakları hukuku ve görsel dilin uluslararası sivil bilgilendirme kampanyalarındaki rolü gibi konular hakkında bilgi edinmek olduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan kampın organizatörlerinden Kırım Tatar Kaynak Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Eskender Bariyev, “Konferanslar, küçük gruplar halinde çalışma, oyunlar, spor etkinlikleri ve denizde tatil kombinasyonu yeni yaratıcı fikirlerin oluşmasında etkili bir mekanizmadır.” ifadelerini kullandı.

Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Ukrayna ve Belarus Temsilciği Başkanı Beate Apelt, 1 Temmuz 2019 tarihinde, gençlere Vakfın faaliyetleri hakkında anlatırken, Vakfın çalışmalarının liberal değerler, özgürlük ilkeleri, kişisel sorumluluk, açıklık ve hoşgörü ile insan haklarına saygıya dayalı olduğunu kaydetti.


Naumann Vakfı Ukrayna ve Belarus Temsilciği Başkanı Beate Apelt

Doğu Avrupa Kalkınma Enstitüsü Başkanı ve insan hakları savunucusu Mridula Ghosh

Doğu Avrupa Kalkınma Enstitüsü Başkanı ve insan hakları savunucusu Mridula Ghosh, 2 Temmuz 2019 tarihinde, katılımcılara şiddet içermeyen mücadelenin özgürlük edinme ve demokrasi oluşturmadaki rolü, aktivizmi geliştirmenin ve sürdürülebilirlik stratejisinin önemi hakkında bilgi verdi, Hindistan’ın siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi’nin faaliyetlerini anlattı ve onunla ilgili bir belgesel film sundu.

Prof.Dr. Boris Babin, 2 Temmuz 2019 tarihinde, kamp katılımcılarına uluslararası hukuk ihlali bağlamında Kırım’ın işgalini anlattı. Babin, yarımadanın işgali ile diğer bir dizi ülke arasında paralellik göstererek, Kırım’ın işgalinin, 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki ilk yasa dışı ilhak olduğunu vurguladı.

Özgürlük Kampı, Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Ukrayna ve Belarus Temsilciği ve Estonya İnsan Hakları Enstitüsü’nün desteği ile organize ediliyor.


Prof.Dr. Boris Babin