Gence'deki sivillerin orta menzilli balistik füze Elbrus ile vurulduğu ortaya çıktı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2020, 16:35
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2020, 16:35

Ermenistan’ın, Gence’deki sivilleri orta menzili balistik füze Elbrus ile vurduğu tespit edildi.

Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı Direktörü Gazanfer Ahmedov, Ermenistan tarafından Gence’de sivillere ait yerleşim yerlerini hedef alan füzenin, orta menzilli balistik füze Elbrus olduğunu açıkladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ve Gence Valisi Niyazi Bayramov ile birlikte dün Ermenistan’ın vurduğu sivillere ait mesken önüne gelen Direktör Ahmedov, ülkedeki yabancı diplomatik misyonların temsilcilerine açıklamalarda bulundu.

KALINTILAR ÜZERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR ORTAYA ÇIKARDI

Ahmedov, sivillerin yaşadığı binaya isabet eden füzenin kalıntıları üzerinde yaptıkları çalışmaların sonuçlarına değinerek, “Kalıntılarından elde ettiğimiz veriler, saldırının Elbrus füzesiyle gerçekleştirdiğini gösteriyor. Saldırıda kullanılan Elbrus füzesini uzunluğu 11-14 metre, 700 kilogram patlayıcı barındırıp menzili 300 kilometredir.” dedi.

“DÜNYADA GÖRÜLMEMİŞ BİR DURUM”

Elbrus’un NATO’daki karşılığının Scud füzesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev de şunları kaydetti:

“Scud, orta menzilli balistik bir füzedir ve nükleer başlıklar da taşıyabilir. Dünyadaki birçok savaşa dönüp bakarsak, 500 bine yakın sakini olan bir şehre balistik ve büyük bir yıkıcı güce sahip Scud füzesinin fırlatılması az görülen bir durumdur.”

Gence halkı tarafından saldırıda hayatını kaybeden ve yaralanan çocuklar için, füzenin düştüğü yere enkaz altından çıkarılan çocuk oyuncakları ve karanfiller bırakılarak olay kınandı.

ORTA MENZİLLİ BALİSTİKFÜZE: ELBRUS


Elbrus, genel adıyla “Scud” olarak da bilinen ve kullanım özellikleri değişiklik gösterebilen sıvı yakıtlı bir balistik füzedir. Bu füzeler Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği tarafından yapılmıştır. Uzun menzilli ve çok büyük bir patlama gücüne sahip bu füzelere şu an eski Sovyet cumhuriyetleri bazı Orta Doğu ülkeleri ve Uzak Doğu’daki komünist ülkelerin birçoğu sahiptir. Menzili 130 ile 1500 kilometre arasında değişen Elbrus (Scud) füzeleri nükleer, biyolojik ve kimyasal olarak 3 farklı savaş başlığı taşıyabilecek biçimde tasarlanmıştır. Aynı zamanda bu füzeler Saddam Hüseyin tarafından Körfez Savaşı’nda İsrail’e karşı kullanılmışsa da psikolojik tesir dışında etkili olmamıştır. İsrail ise bu füzelere Patriot’larla karşılık vermiş; fakat Scud’ları düşürmede pek bir başarılı olamamıştır.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN’IN BALİSTİK FÜZELERİNİ ÖNLEDİĞİNİ DUYURDU


Azerbaycan Savunma Bakanlığı 10 Ekim 2020 günü Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’dan Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine doğru ateşlenen SCUD-B SRBM hava savunma sistemleri tarafından önlendiğini açıkladı.
Dağlık Karabağ’da konuşlu bulunan Ermenistan unsurlarının 8 Ekim günü yine SCUD-B kısa menzilli balistik füze (SRBM) ile Azerbaycan sivil yerleşim alanlarını hedef almaya çalışmıştı. Bahse konu saldırının önlendiği yine 9 Ekim 2020 günü Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından duyuruldu.


9 Ekim 2020 günü gerçekleştirilen saldırıda bahse konu balistik füzenin 20 km+ irtifada önlendiği yine Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı. Ermenistan’ın sivil yerleşim yerlerini hedef alan balistik füzesini önleyen Azerbaycan Hava Savunma Biriminin ise İsrail yapımı BARAK-ER olduğu ifade ediliyor.


Ermenistan envanterinde bulunan ve işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde de konuşlu bulunan SS-1 SCUD-B SRBM 300 km menzile ve 985 kg harp başlığına sahip. CEP değeri (circular error probable-balistik füzelerin isabet yetenekleri için kritik bir parametredir) ise yaklaşık 450-900 m olmakla birlikte sivil unsurlara karşı kullanılması Ermenistan’ın cephe gerisinde halkı rastgele hedef almaya çalıştığını göstermektedir.


“ATEŞKES” İLE GELİNEN SON DURUM


Ermenistan ordusunun 27 Eylül’de Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine saldırması üzerine Azerbaycan ordusu, bir operasyon başlatmış ve operasyonda Cebrail kenti, Hadrut kasabası ve 30’dan fazla köyü işgalden kurtarmıştı.
Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim Cumartesi saat 12.00’dan geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı. Ermenistan ordusu ise Ateşkesin üzerinden henüz 24 saat geçmeden dün ülkenin ikinci büyük kenti olan Gence’deki sivillerin yerleşim birimine füze ile saldırması sonucu 9 kişi hayatını kaybetmiş, 34 kişi de yaralanmıştı.