Gebze Kırım Türkleri Derneği baskı altındaki Kırım'a ses verdi: Kırım Dayanışmasını destekliyoruz

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
02 Nisan 2019, 19:07
Mehmet Berk Yaltırık
02 Nisan 2019, 19:07

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi, işgal altındaki yarımadada Rus baskısına maruz kalan Kırım Dayanışması ve soydaşlar için destek etkinliği düzenledi.

Dernek üyeleri işgalci Rusya’nın zulmettiği soydaşlarının acısına kayıtsız kalmayarak “Kırım Türkleri terörist değildir”, “Kırım Dayanışmasını Destekliyoruz” yazılı kağıtlarla fotoğraf çekilip sosyal medyada paylaştı.

Gebze Kırım Türkleri Derneği Kırım Tatar Kardeşlerimizin Her zaman yanındadır.

Опубліковано Recep Orak Понеділок, 1 квітня 2019 р.

DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN KIRIM’DAKİ SİSTEMATİK BASKIYA TEPKİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla başlatılan flashmob eylemine farklı ülkelerde yaşayan insanların destek verdiği duyurulmuştu.

Ukrayna, Türkiye, Rusya, Letonya, İtalya’da yaşayan aktivistler eyleme katılarak Rus işgalcilerin baskılarına maruz kalan Kırım Tatar halkına destek verdi.

“Ben Kırım Dayanışmasıyım!” eylemi düzenleyen aktivistler Kırım Tatar siyasi tutsaklara ve ailelerine verdiği desteği sergiledi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.