Gazprom, Ukrayna'ya 2,9 milyar dolar tazminat ödedi

27 Aralık 2019, 22:49

Rusya’nın Gazprom şirketi Stockholm mahkemesinin kararı uyarınca Ukrayna’nın “Naftogaz” şirketine 2,9 milyar dolar tazminat ödedi. 

Gazprom şirketinin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, ödeme 20 Aralık 2019 tarihinde uygulanan anlaşmaya göre zamanında gerçekleştirildi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy konu ile ilgili açıklamaları onaylarken, “Bir zafer daha. Birileri için küçük olabilir, ama bizim için bu çok büyük bir zaferdir. Ukrayna’nın ‘Naftogaz’ şirketi, Rusya’nın ‘Gazprom’ şirketinden Stockholm mahkemesinin kararına göre, 2,9 milyar dolar tazminat aldı. Paralar artık Ukrayna hesaplarındadır.” ifadelerini kullandı.

NAFTOGAZ GENEL MÜDÜRÜ DE AÇIKLAMA YAPTI

Zelenskiy’in açıklamalarından sonra, Naftogaz Genel Müdürü Yuriy Vitrenko da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Vitrenko’nun sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında “Evet, Ukrayna Stockholm mahkemesinin kararı uyarınca Rusya’nın ‘Gazprom’ şirketinden 2,9 milyar dolar tazminat aldı. Bu tahkim kararının geri kalanıdır. Toplam olarak ‘Gazprom’ ‘Naftogaz’a 5 milyar dolar ödedi.” diye bildirdi.

Gazprom
Naftogaz
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: