Gazprom'dan, Ukrayna'ya gaz transiti ile ilgili şartlı anlaşma teklifi!

18 Kasım 2019, 16:57

Rus enerji şirketi Gazprom, Ukrayna’nın devlet enerji şirketi Naftogaz’a, Ukrayna üzerinden geçen doğalgaz boru hattından Avrupa’ya doğalgazın transit taşınması ile ilgili bir senelik yeni anlaşmanın imzalanması veya var olan anlaşmalarının uzatılması konusunda resmi teklif gönderdi.

Öte yandan Gazprom var olan anlaşmanın uzatılması veya yeni anlaşmanın imzalanması için Naftogaz’ın Uluslararası Mahkemelerdeki tüm iddialardan vazgeçmesi gerektiği ileri sürdü.

Ayrıca Gazprom’dan yapılan açıklamada, Ukrayna tarafından 2020 yılı için Rus doğalgazın satın alınması ile ilgili cevap beklediklerini belirtildi.

GAZPROM İLE OLAN DAVAYI NAFTOGAZ KAZANMIŞTI

Ukrayna 26 Kasım 2015 tarihinden beri Rusya’dan doğalgaz satın almıyor. Bilindiği gibi merkezi Stockholm’de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi 28 Şubat 2018’de verdiği kararda, Gazprom ve Naftogaz arasındaki davayı Naftogaz lehine sonuçlandırmıştı.

Gazprom’un, Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden mahkeme, Gazprom’un Naftogaz’a 2.56 milyar dolar ödeme yapması kararını vermişti.


doğalgaz
Gazprom
Naftogaz
transit geçiş
Bunlara da bakın: