Gaziantep’ten kardeş şehir Harkiv’e yardım eli

Güncel
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 17:35
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 17:35

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir Harkiv’e yardım tırı gönderdi. Belediye, işgalci Rus birliklerin saldırılarına maruz kalan Harkiv kentindeki siviller için 23 tonluk gıda yardımını dün yola çıkardı. Özellikle kadın, çocuk ve engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak yardım için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu kaosta çok zorluk çekiyorlar. Bizim mücadelemiz savaşların ve gözyaşların dinmesi için” dedi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik geniş çaplı işgal girişimini başlatmasının ardından pek çok sivil yaşam savaşı veriyor. Ukrayna’nın çeşitli yerlerine saldıran işgalci Rus birlikleri, Harkiv’deki binlerce sivili hedef aldı. Binlerce sivilin ölümüne sebep olan işgalci Rusya, savaşa devam ederken Ukrayna direnişini sürdürüyor. Ukrayna’nın Harkiv kentinde can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller öte yandan sağlık, hijyen ve gıda konularında ihtiyaç duyuyor.

KARDEŞ ŞEHİR HARKİV’E 23 TONLUK GIDA YARDIMI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de kardeş şehir olan Harkiv’e yardım göndermek için çalışmalarını sürdürüyor. Belediye daha önce işgalcilerin saldırılarına maruz kalan Harkiv’e hijyen ve sağlık alanında yardım ulaştırmıştı. Belediye, yine saldırılardan büyük oranda etkilenen kardeş şehir Harkiv’e 23 tonluk kuru gıda yardımı gönderdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Harkiv için çalışmalarını yürütüyor. Harkiv’e ulaştırılacak yardım tırında özellikle çocuk, kadın ve engelli bireylere yardımcı malzemeler de bulunuyor.

FATMA ŞAHİN: TÜM MÜCADELEMİZ SAVAŞLARIN VE GÖZYAŞLARIN DURMASI İÇİN

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de yardım tırının hazırlık aşamasında ziyaret etti. Savaş mağduru sivillere dikkat çeken Şahin, “Bu kaosta onlar çok sıkıntı ve zorluk yaşıyorlar. Kardeşlik illaki aynı karında doğmak değil, iyi günde kötü günde bir arada olma anlamına geliyor. Şimdi de gıdayla ilgili yaptığımız paketleri kardeş şehrimize göndermek için buradayız. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bizim bütün mücadelemiz savaşlar, gözyaşları olmasın, sevginin, kardeşliğin, muhabbetin hakim olduğu bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol, Harkiv gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor.