Gazeteciler İçin Adalet Vakfı: Kırım'da bağımsız gazeteciliği yok etmeye yönelik politika devam ediyor

Haberler
E. K.
15 Haziran 2021, 16:23
E. K.
15 Haziran 2021, 16:23

Uluslararası Gazeteciler için Adalet Vakfı, Kırım’da ifade özgürlüğü ile ilgili durumu analiz etti. Vakfın analizine göre, 2020’de medya çalışanlarına ve yurttaş gazetecilere yönelik 58 saldırı ve tehdit vakasının tespit edildiğini bildirdi.

Londra’da 2018 yılında kurulan uluslararası Gazeteciler İçin Adalet Vakfı, Kırım’da basın özgürlüğü ile ilgili durumu analiz etti. Vakıf, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bağımsız gazeteciliği bastırma politikasının devam ettiğini belirterek, 2020 yılında medya çalışanları ve yurttaş gazetecilere yönelik 58 saldırı ve tehdit vakasının tespit edildiğini bildirdi. Vakfın sitesinde yayımlanan raporda, Kırım’daki medya temsilcilerine yönelik temel baskı yönteminin “yasal ve ekonomik mekanizmalar” olduğu belirtilirken, “Medya çalışanları için ana tehdit kaynağı yönetim temsilcileridir (58 vakanın 50’sinde) ve en yaygın baskı yöntemi aşırılık suçlamaları, teröristlerle bağlantı, nefreti kışkırtma, Nazizmin aklanması, vatana ihanet, anayasal düzeni devirme çağrılarıdır.” ifadesi kullanıldı.

GAZETECİLER FİZİKSEL SALDIRILARA MARUZ KALIYOR

Kırım’da işgal yönetiminin, hukuki baskı araçlarının yanı sıra gazetecilere baskı uygulamak ve medyanın çalışmalarını engellemek için karantina kısıtlamalarını da kullandığı belirtilen raporda, çoğunlukla, karantina kısıtlamaları bahanesiyle gazetecilerin siyasi güdümlü davaları takip etmesine izin verilmediği bildirildi. Bunun yanı sıra Rus işgali altındaki Kırım’da gazetecilerin fiziksel saldırılara da maruz kaldığı kaydedilen raporda, 2020 yılında bu sayının, gazetecilere karşı şiddet kullanım vakasının en çok kaydedildiği 2014 yılından daha az olduğu aktarıldı.

Gazeteciler İçin Adalet Vakfı, elde edilen verilerin, işgal altındaki Kırım’da bağımsız gazeteciliği yok etmeye ve enformasyon alanını tamamen kontrol altına almaya yönelik politikanın devam ettiğini gösterdiğini vurguladı.

UKRAYNA, KIRIM TATAR YURTTAŞ GAZETECİLERE DİKKAT ÇEKTİ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 6 Haziran’da ülkede kutlanan Gazeteci Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Rus hapishanelerinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar yurttaş gazetecilere dikkat çekti. İşgalin ilk günlerinden beri Rusya’nın bağımsız gazeteci ve medya kuruluşlarına baskı uygulamaya başladığını hatırlatan Bakanlık, “Bugün Kırım’da bağımsız gazetecilik diye bir şey yok. Bu şartlar altında yurttaş gazetecilik fenomeni ortaya çıktı; işgal altında bulunan yarımadadaki durumunun bağımsız ve tarafsız bir şekilde anlatılmasını sağlamak için sivil aktivistler medyanın işlevlerini üstlendi… Şu an 9 yurttaş gazeteci yasa dışı olarak Rus hapishanelerinde alıkonuluyor, biri ise ev hapsinde tutuluyor. Bunlar; Server Mustafayaev, Timur İbragimov, Marlen Asanov, Seyran Saliyev, Remzi Bekirov, Ruslan Süleymanov, Osman Arifmemetov, Rüstem Şeyhaliyev, Amet Süleymanov.” diye aktardı.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, Kırım’da gazetecilerin haklarının ihlal edilmesine ilişkin 22 soruşturma yürütüldüğünü bildirmişti.