Gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun katledilişinin 28'inci yıl dönümü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2021, 13:20
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2021, 13:20

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun vefatının 28’inci yıl dönümü kaydediliyor. Gazeteci Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te evinin önünde arabasına yerleştirilen bombalı suikast saldırısı ile katledildi. Cinayetin sırrı ve failleri uzun yıllara rağmen netleştirilemedi.

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te Ankara’da evinin önünde bombalı suikasta uğramasının üzerinden 28 yıl geçti. Uğur Mumcu, evinin önünde arabasına yerleştirilen bombalı suikast saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Türk basın tarihine damga vuran gazeteci Mumcu suikastı, İBDA-C ve Hizbullah gibi örgütler tarafından üstlenilse de aradan geçen 28 yıla rağmen cinayetin sırrı henüz net olarak ortaya konulmadı. Türkiye’yi sarsan suikasta ilişkin ilk yargılamalara, Mumcu’nun ölümünden 7 yıl sonra başlandı. Mumcu gibi katledilerek aynı sonu yaşayan aydınlardan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok cinayetlerini de kapsayan davaya “Umut” adı verildi.

Her yıl gerçekleştirilen Uğur Mumcu’yu ölüm yıl dönümünde anma törenleri, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan hafta sonu yasağından önce çeşitli şekillerde gerçekleştirildi.