Gazeteci Naumlyuk: "Onlarca Kırım Tatar çocuk babasız kaldı"

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 18:55
Anife Bilal
27 Mart 2019, 18:55

Rus işgalci güçlerin, bugün işgal edilen Kırım’da düzenlediği baskından sonra onlarca Kırım Tatar çocuğun babasız kaldığı bildirildi.

Gazeteci Anton Namlyuk Facebook üzerinden yaptığı açıklamada FSB’nin bugün düzenlediği baskın sonrasında üçü henüz anne karnında olan toplam 58 Kırım Tatar çocuğun babasız kaldığını kaydetti.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını belirtti.