Gayana Yüksel: Yeşiller, Kırım Tatarlarını destekliyor

Haberler
Ömer Cihad Kaya
11 Temmuz 2019, 20:16
Ömer Cihad Kaya
11 Temmuz 2019, 20:16

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi ve Kırım Haber Ajansı kurucusu Gayana Yüksel, yaklaşan Ukrayna genel seçimleri hakkında Kırım Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu. Adaylık teklifinin aniden geldiğini dile getiren Yüksel, birçok Kırım Tatarının aynı zamanda aday olmasını da, “Kırım Tatarlarının sadece iki lider, bir sanatçı ve yönetmenden ibaret olmadığının göstergesi” şeklinde değerlendirdi.

Kırım Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş‘ın sorularını yanıtlayan Yüksel, 21 Temmuz 2019’daki Ukrayna seçimlerinde Yeşiller Partisinin adayı olarak seçimlere katılacak.

Röportaj çerçevesinde Gayana Yüksel, Ukrayna genel seçimlerine katılacak olan Kırım Tatar adaylar, devam eden seçim çalışmaları, Kırım Tatar Özerk Cumhuriyetinin Ukrayna anayasasına girmesi ve Türkiye’de ve dünyadaki Kırım Tatar diasporası ile ilişkiler gibi pek çok konu hakkında görüşlerini ifade etti.

Yüksel, seçilecek Kırım Tatar milletvekillerinin Ukrayna parlamentosunda uyum içinde çalışacaklarını, Ukrayna ve Kırım’ı ilgilendiren önemli konularda Kırım Tatar Milli Meclisinin kararlarına göre oy kullanacaklarını vurguladı.

“KIRIM TATAR ÖZERK CUMHURİYETİ İÇİN SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAK LAZIM”

Kırım Tatar Özerk Cumhuriyeti ile ilgili çalışmalar hakkında konuşan Yüksel, “Bu iş 2-3 sene önce başladı. Altyapı çalışmaları hazır, gerekli hukuki incelikler(detaylar) tamamlandı. Şimdi bunları insanlara anlatmak gerek.” dedi. Yüksel, bu meselenin Kırım Tatarları ve onlara destek veren politikacılarla beraber sistematik bir şekilde mümkün olacağını ifade etti.

Ukrayna’da partilerin Kırım Tatarlarına adaylık teklif etmesi ve Kırım Tatarlarına olan yoğun ilgi hakkında ise Yüksel, “Bu durumu çok olumlu buluyorum. Ayrıca, şimdiki durum gösterdi ki, genç Kırım Tatarları siyasete aktif katılım gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“YEŞİLLER PARTİSİ, KIRIM TATAR ÖZERK CUMHURİYETİNİ DESTEKLİYOR”

Kırım Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın, “seçmenlerin sizden ne tür talepleri oluyor?” şeklindeki sorusuna ise Gayana Yüksel, insanların barış, refah ve güvenlik istediğini ve Yeşiller Partisinin tam da bu yönde politikalar yürüttüğünü ifade etti. Ayrıca Yüksel, Yeşiller Partisinin, Kırım Tatar halkının tarihi, geçmişi ve geleceğini çok önem veren bir parti olduğunu ve Kırım Tatar Özerk (Otonom) Cumhuriyetine destek verdiğini aktardı.

“DİASPORANIN KIRIM TATARLARINA VERDİĞİ DESTEK ÇOK MÜHİM, ÜMİT EDİYORUM BU İLİŞKİ KESİLMEZ”

Türkiye ve dünyadaki Kırım Tatar diasporasının seçimleri yakından takip ettiği konusuna da değinen Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı Yüksel, Kırım halen işgal altında olduğunu vurgulayarak, “Diasporaya bizim ricamız her zaman aynıdır: Daha aktif bir şekilde Kırım Tatarlarına elinizden geldiği kadar yardım etmek. Burada maddi bir yardımdan bahsetmiyorum. Manevi destek , halk ilişkileri, gerekirse kampanya katılımlarını desteklemek gibi faaliyetler, bizim için çok mühimdir…Ümit ediyorum bu ilişki kesilmez” değerlendirmesinde bulundu.