Gayana Yüksel'den Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Kırım’da İnsan Hakları İhlalleri başlıklı söyleşi

Diaspora
qha muhabir
13 Haziran 2022, 13:04
qha muhabir
13 Haziran 2022, 13:04

Kafkas Vakfının organizasyonuyla, yarın Kırım Tatar Milli Meclisi Üyesi, QHA kurucusu Gayana Yüksel’in konuk olacağı “Rusya’nın Ukrayna’yı İşgali ve Kırım’daki İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı çevrimiçi söyleşi düzenlenecek.

Kafkas Vakfının düzenlediği 14 Haziran 2022 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Üyesi, Ukrayna Hayat Vakfı Başkanı, Kırım Haber Ajansı’nın kurucusu Doç. Dr. Gayana Yüksel’in konuşma yapacağı “Rusya’nın Ukrayna’yı İşgali ve Kırım’daki İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı çevrimiçi konferans gerçekleşecek. Kafkas Vakfı’nın YouTube Kanalında gerçekleşecek konferans yarın saat 20:00’de başlayacak.

GAYANA YÜKSEL KİMDİR?

Gayana Yüksel Özbekistan’ın Taşkent bölgesi, Çirçik şehrinde doğdu. Kırım Özerk Cumhuriyeti Genç Yetenekler Yarışmasını birinci olarak tamamladı. Nolu Cankoy Ortaokulundan altın madalya ile mezun oldu. Rostov-on-Don Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi, Gazetecilik Bölümü’nden mezunu oldu. Kırım Haber Ajansı (QHA) Kurucusu ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ajansın çalışanları, Kırım ve Uluslararası gazetecilik yarışmalarını kazandı. Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi, Gazetecilik Enstitüsü’nde “Kırım Tatar Basını 1917-1928: Gelişme Süreci ve Ulusal Kimlik” konulu tezini savundu. Kırım Tatar ve Türk Edebiyatı Bölümü, Kırım Tatar ve Türk Filolojisi Fakültesi, Kırım Mühendisliği ve Pedagoji Üniversitesi Kıdemli Öğretim Üyeliği yaptı. Kırım Tatar Milli Meclisi Üyesi, Tavriya Milli Üniversitesi Doçenti (Kıyiv) Radio Hayat Kurucusu ve Müdürü (Kıyiv), Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Kırım Danışmanılığı görevinde bulundu. 15 Ekim 2020 – Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi, Gazetecilik Enstitüsü’nde Profesörlük programına başladı. 2021 ‘den bu yana – Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı Danışma Kurulu Üyesi olarak görevini yürütmektedir.