G7 üye ülkelerinden Rusya'ya esir aldığı Ukraynalı denizcileri serbest bırakma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 15:21
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 15:21

G7 üye ülkeleri Dışişleri Bakanları, Rusya’yı kasım 2018’de Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizciyi serbest bırakmaya çağırdı.

Fransa’da düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları toplantısının sonuç bildirgesinde, toplantı katılımcıları uluslararası tanınmış sınırlar çerçevesinde Ukrayna toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını desteklediklerini, Kırım’ın işgalini tanımayacaklarını bir kere daha teyit ettiler.

Belgede Kerç Boğazındaki saldırıyla ilgili olarak, “Rusya sergilediği faaliyetlerle uluslararası hukuku ihlal ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı Kerç Boğazında ve boğaz yakınlarında sergilediği eylemleri dolayısıyla büyük endişe duyuyoruz… Rusya’nın Ukrayna gemilerine ve askerlerine karşı askeri güç kullanması (hususunda) hiçbir bahane kabul edilemez… Rusya’yı alıkonulan mürettebatı ve gemileri serbest bırakmaya ayrıca Kerç Boğazı’ndan yasal geçişi engellememeye çağırıyoruz. ” denildi.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı. Saldırı esnasında 3 askerin yaralandığı belirtildi.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerlerin Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.