G7 ülkeleri, Ukrayna için 19,8 milyar dolar bütçe ayırdıklarını duyurdu

Ekonomi
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 20:56
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 20:56

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, bu yıl Ukrayna için 19,8 milyar dolar bütçe ayırdıklarını, gerekirse daha fazla destek sağlayacaklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, 20 Mayıs 2022 tarihinde Almanya’da düzenlenen toplantı sonrası ortak bir açıklama gerçekleştirdi.

Ukrayna’yı desteklemek konusunda G7’nin kararlılığı vurgulanan açıklamada, Ukrayna’nın finansman açığını kapatmak ve halkına temel hizmetlerin sunulmasına yardımcı olmak için bu yıl 19,8 milyar dolar bütçe ayrıldığı aktarıldı.

Avrupa Komisyonu’nun 9 milyar avroya kadar ek makro-finansal yardım önerisinde bulunduğu hatırlatılan açıklamada “Ukrayna’ya daha fazla finansman desteği sağlama konusunda uluslararası finans kuruluşları ve G7 arasında sürdürülen çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerine yer verildi.

SAVAŞ SÜRECİNDE VE SONRASINDA UKRAYNA’NIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİLECEK

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) aracılığıyla Ukrayna’nın devlet işletmeleri ve özel sektörleri için 3,4 milyar dolar tutarında ek desteğin planlandığı belirtilen açıklamada, savaş sürecinde ve sonrasında Ukrayna’nın yanında olmaya devam edileceğine ve gerekirse daha fazla destek sağlanacağına vurgu yapıldı.