G7 ülkeleri, Rusya'nın Kırım ve Ukrayna sınırındaki faaliyetleri kınadı

Haberler
Anife Bilal
06 Mayıs 2021, 12:37
Anife Bilal
06 Mayıs 2021, 12:37

Dünya’nın sanayileşmiş en büyük 7 ülkesi ve Avrupa Birliği’ni (AB) bir araya getiren dışişleri bakanları düzeyindeki G7 toplantısı sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı ve sorumsuz faaliyetleri kınandı.

Dönem başkanı Birleşik Krallık’ın ev sahipliğinde, başkent Londra’da düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları toplantısı dün sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan ortak bildirgede G7 ülkeleri dışişleri bakanları, Rusya’nın Ukrayna sınırları boyunca ve işgal altındaki Kırım’daki askeri varlığının artırılmasından dolayı derin endişe duyduklarını ifade etti.

“RUSYA’YA KARŞI KOYMAK İÇİN ORTAK ÇABALARI BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Belgede, “Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı ve sorumsuz faaliyetlerinin devam etmesinden derin endişe duyuyoruz. Buna, Ukrayna sınırı ve işgal altında bulunan Kırım’daki askeri hareketlilik, diğer ülkelerin demokratik sistemlerine zarar veren eylemler ve kötü niyetli siber saldırılar da dahildir.” diye kaydedildi.

G7 ülkelerinin Kremlin’den gelen tehdite karşı koymak için ortak çabaları etkinleştireceklerini belirten bildirgede, “Kurallara dayalı bir uluslararası düzeni tehdit eden Rus davranışını caydırmak ve bu tür faaliyetlere karşı koymak için ortak olanaklarımızı ve ortaklarımızın olanaklarını güçlendirmeye devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİ KINANDI

Bunun dışında belgede, Rusya’nın Ukrayna sınırından ve işgal altındaki Kırım’dan askeri kuvvetlerini tamamen geri çekmesi ve gerilimi hafifletmek için gerekli adımları atmasının kritik önem taşıdığı kaydedildi. Ukrayna’nın Azak Denizi’ndeki limanlara erişimin engellenmesinden derin endişe duyulduğu vurgulandı.

G7 ülkelerinin Ukrayna’nın Kırım Platformunu oluşturma girişimini memnuniyetle karşılandığı ifade edilen belgede, Rusya’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentini işgal etmesi, Kırım Tatar halkına yönelik insan hakları ihlalleri kınandı.