G7: Rusya'ya karşı yaptırımların tam olarak uygulanmasında kararlıyız

Güncel
qha muhabir
25 Mart 2022, 00:45
qha muhabir
25 Mart 2022, 00:45

G7 ülkelerinin liderleri, Ukrayna’ya savaş açan Rusya’ya yönelik ekonomik ve mali yaptırımların tam olarak uygulanmasında kararlı olduklarını, yaptırımlar için diğer ülkeler ile işbirliği yapacaklarını, yaptırımları kontrol ve koordine etmek için grup kurulacağını bildirdi. Rusya’yı tehlikeli silahları kullanmama konusunda uyardı. Enerji bağımlılığından kurtulmak için ortak çaba göstereceklerini duyurdu.

Almanya, ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya ile Avrupa Birliğinden oluşan G7 ülkelerinin liderleri, 24 Mart 2022 tarihinden Brüksel’de gerçekleştirdikleri zirvenin ardından ortak bildiri yayımlandı.

RUSYA’YI UKRAYNA’DAN ASKERİ GÜÇLERİNİ ÇEKMEYE ÇAĞIRDI

Bildiride, Rusya’yı tüm Ukrayna topraklarından askeri güçlerini ve teçhizatını çekmeye çağırdı. Rus ordusunun Ukrayna’da hastaneler ve okullar dahil olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya yönelik yıkıcı saldırılarını kınandı. Halkın tahliyesi için Rus güçlerinin güvenli geçiş sağlaması gerektiğine vurgu yaptı.

YAPTIRIMLAR İÇİN DİĞER ÜLKELER İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Rusya’ya karşı ekonomik ve mali yaptırımların tam olarak uygulanmasında kararlı olunduğuna vurgu yapılan bildiride, diğer ülkelerin Rusya’ya yönelik benzer yaptırımlar uygulanmaları ve mevcut yaptırımların etkilerini azaltmayı veya hafifletmeyi amaçlayan girişimlerin önlenmesi için diğer ülkelerle iş birliği içinde olacaklarına dikkat çekildi.

YAPTIRIMLARI KONTROL VE KOORDİNE ETMEK İÇİN GRUP KURULACAK

Bildiride, yaptırımların uygulanmasını izlemek ve Rusya Merkez Bankası’nın altın işlemleri de dahil olmak üzere yaptırımlardan kaçınmaya yönelik önlemlere alakalı yapılacak çalışmaları koordine etmek için bir grup kurulacağı duyuruldu.

KİMYASAL, BİYOLOJİK VE NÜKLEER SİLAH KULLANMAMA UYARISI

Rusya’ya nükleer tesisleri tehlikeye atacak her türlü eylemlerden kaçınması, kimyasal, biyolojik ve nükleer silahların veya ilgili malzemeleri kullanmaması konusunda uyarı yapılan bildiride gerektiğinde ek önlemler uygulamaya hazır olunduklarına işaret edildi.

UKRAYNA VE KOMŞU ÜLKELERE DESTEK ARTIRILACAK

Bildiride, Rusya’nın işgaline karşı mücadele veren Ukrayna’ya ve komşu ülkelerine desteğin artırılacağı da ifade edildi.

ENERJİ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN DAYANIŞMA

Enerji bakımından Rusya’ya olan bağımlılığı azaltmak için daha fazla adım atılacağına ve bu amaçla birlikte çalışılacağına vurgu yapılan bildiride, enerjide güvenli alternatif tedarik sağlanacağı ve olası kesintilerde dayanışma içinde olunacağına dikkat çekildi.

Enerji bağımlılıklarını aşamalı olarak bitirmek isteyen ülkelerin aktif biçimde destekleneceğine vurgu yapılan Bildiride, Petrol ve gaz üreten ülkelere sorumlu davranma ve uluslararası pazarlara teslimatları arttırma çağrısı yapıldı.