G20 Liderler Zirvesi İtalya'nın başkenti Roma'da başladı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ekim 2021, 13:16
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ekim 2021, 13:16

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri, İtalya’nın başkenti Roma’da G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi.

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri, İtalya’nın başkenti Roma’da G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi. G20 Dönem Başkanı İtalya’nın, Roma’daki Nuvola Kongre Merkezi’nde 30 Ekim 2021 tarihinde düzenlediği zirvenin açılışı, ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin konuklarını karşılamasıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu konukları İtalya Başbakanı Draghi kapıda karşıladıktan sonra toplu fotoğraflar çekildi. Zirvenin ilk gününde liderlerin “Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık” oturumunda bir araya geleceği, salgın döneminde ekonomi, aşı kampanyası ve sağlık çalşmalarına dair gelişmelerin masaya yatırılacağı duyuruldu.

Roma şehrinde zirvenin yapıldığı EUR semtinde 5 bin 300 emniyet görevlisince geniş çaplı güvenlik önlemleri alınırken, bir grup çevre aktivistinin, sabahın erken saatlerinde buradaki Kristof Kolomb Bulvarı’nda oturma eylemi düzenlediği aktarıldı. Güvenlik güçlerinin aktivistlere müdahale ederek bulvarı trafiğe geri açtığı öğrenildi.