G-7'den istediğini alamayan Putin'den Türkiye'nin de olduğu yeni format önerisi

05 Eylül 2019, 18:40

Rusya Devlet Başkanı Putin, G-7 benzeri bir oluşum için “Türkiye’nin de katılımıyla” bir format hazırlanması gerektiğini dillendirdi.

Putin, Rusya’nın G-7 ile iş birliğine açık olduğunu kaydederek, “Türkiye S-400 aldıktan sonra hava savunmasını güçlendirdi. Çin ve Hindistan’ın yanı sıra Türkiye’nin de uluslararası ve bölgedeki rolü çerçevesinde böyle bir formatta (G7) bulunması uygun olacaktır.” cümlelerini sarf etti.

RUSYA’YA KIRIM’I İŞGALİNDEN BU YANA ULUSLARARASI YAPTIRIM UYGULANIYOR

Konuya ilişkin Erdoğan’la da görüştüğünü ekleyen Putin, “Erdoğan, bana G7 etrafında dönen konularla ilgili Türkiye’nin bu formatta olmasını neden gündeme getirmediğimi sordu. Türkiye S-400 aldıktan sonra hava savunmasını güçlendirdi. Çin ve Hindistan’ın yanı sıra Türkiye’nin de uluslararası ve bölgedeki rolü çerçevesinde böyle bir formatta bulunması uygun olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rusya, Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ı işgalinden bu yana, G-7’den atılması ve uluslararası pek çok yaptırıma uğramıştı. Karadeniz’de ve bölgede pek çok saldırgan faaliyette bulunan Rusya, başta işgal ettiği Kırım olmak üzere, insan hakları ihlali fiilleri nedeniyle, uluslararası platformda pek çok yaptırım baskısına maruz kalıyor.

G7
Putin
Türkiye
Bunlara da bakın: